Pokud vás trápí studené ruce, neměli byste to ignorovat. Může se totiž jednat o příčinu nebezpečných onemocnění, jako je Raynaudův syndrom či anémie.
Časté studené ruce jsou nepříjemný problém, se kterým se potýkají především ženy, a to i při běžných teplotách. Pokud však trápí i vás, nemusíte užívat léky nebo neustále navštěvovat praktického lékaře – stačí zjistit příčinu, a jestliže není nijak závažná, provést určité kroky k jejich rychlému zahřátí. Samozřejmě je nutné poznamenat, že v některých případech může být tento příznak způsobem závažnými nemocemi, včetně anémie nebo Raynaudova syndromu, říká doktor Daniel Murrell.
Nejčastější příčiny studených rukou
Pokud se chcete ochránit před studenýma rukama, měli byste nejprve rozpoznat jejich příčinu a v závislosti na ní se zkusit zahřát svépomocí nebo raději navštívit lékaře:
- Raynaudův syndrom: Jedná se o poruchu, která způsobuje křeče malých cév v prstech rukou a nohou, což vede ke snížení průtoku krve a pocitu studených prstů.
- Nízké teploty: Vystavení se studenému prostředí může způsobit zúžení cév v periferních částech těla, aby udržely teplo v jádru těla.
- Nedostatek vitamínu B12: Tento problém může ovlivnit krevní složení a snížit tvorbu červených krvinek, což může vést k poruchám cirkulace a studeným rukám.
- Anémie: Jedná se o stav, který snižuje přísun kyslíku a cirkulaci krve.
- Lupus: Autoimunitní onemocnění, jež může způsobit zánět a poškození cév, což může ovlivnit krevní oběh a vést ke studeným rukám.
- Sklerodermie: Autoimunitní onemocnění, které postihuje kůži a pojivové tkáně – může však taktéž vést k zúžení krevních cév.
- Onemocnění tepen: Mohou vést k omezenému průtoku krve do končetin, což může způsobovat studené ruce.
- Hypotyreóza: Jedná se o nedostatečnou funkci štítné žlázy, která může způsobovat snížení krevního oběhu.
- Syndrom karpálního tunelu: Toto onemocnění poškozuje střední nerv v zápěstí, což může způsobovat brnění, necitlivost a studené ruce.
Bolest v rukou a nohou nebo jejich brnění mohou mít svůj původ ve strádajícím krevním oběhu
Jak se co nejrychleji zahřát
Pokud za problémem stojí nízké teploty, můžete si pomoci zahřát ruce sami – v ostatních případech je však vhodné raději navštívit praktického lékaře. Zde je několik strategií, které vám dokážou rychle pomoci:
- Dejte si ruce do podpaží, abyste využili teplé krve ve svém těle.
- Pořiďte si vyhřívací podložku.
- Po celou zimu noste v kabelce nebo v kapse rukavice.
- Zkuste místo rukavic používat palčáky – držení prstů u sebe vytváří větší teplo.
- Přejíždějte rukama pod teplou vodou, dokud je nezahřejete. Poté je zcela osušte.
- Uchopte do rukou šálek horkého čaje.
- Udělejte 10 až 15 skoků, aby se vám rozproudila krev.
Zdroj: Healthline