Pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů, může za to několik příčin. Ty běžné jsou snadno napravitelné a na místě ztracených vlasů mohou narůst nové. Je však potřeba znát důvody.
Co může být příčinou toho, že lesklé, zdravé a hedvábné vlasy začnou po nějaké době ztrácet na kráse? Vlasy pravidelně, například na jaře a na podzim, mohou projít menší obnovou. Jejich zdravé vypadávání je tedy normální. Pokud však naopak vypadne více než 50 vlasů denně, je možné, že v pozadí může být vážnější problém, říká lékařka Raechele Cochran Gathers.
Přípravky na chemické bázi a gumičky
Pokud budete neustále nosit vlasy v upnutém culíku svázané těsnou gumičkou, po nějaké době poškodí strukturu vlasů. Vlasy slábnou a řídnou, na temeni hlavy začíná plešatost. Stejně škodlivé mohou být i různé zásahy jako trvalá, barvení vlasů nebo žehlení.
Problémy se štítnou žlázou
Štítná žláza reguluje tělesný metabolismus a stará se o zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Pokud je problém s funkcí štítné žlázy, může dojít k silnému vypadávání vlasů. V takovém případě se doporučuje navštívit odborníka, který vám poskytne odpovídající léčbu.
Nedostatek důležitých vitamínů
Věční „dietáři“, vegetariáni, vegani a lidé, kteří se stravují nepravidelně, jsou často ohroženi nedostatkem vitamínů a minerálů. Absence zinku, selenu, mědi, vitamínů B, vitamínů A a C a esenciálních mastných kyselin může způsobit vypadávání vlasů. Snažte se jíst vyváženě a užívejte doplňky stravy.
Výkyvy v hormonální rovnováze
Hormonální výkyvy postihují zejména těhotné ženy a novopečené maminky, v jejichž případě mohou vlasy řídnout a ochabovat. Padání vlasů však často způsobuje i užívání antikoncepce, v takových případech je třeba vyhledat odborníka.
Telogenní vypadávání vlasů
Pokud tělo utrpí nějaký šok, může vypadnout až 70 % vlasů. To může být způsobeno různými nemocemi, úmrtím, rozvodem, některými léky, ale i silným stresem. Tento stav lze vyřešit bez speciální léčby, na místě ztracených vlasů narostou vlasy nové.
Zdroj: Healthline