Přílišná aktivita štítné žlázy je problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky, raději co nejdříve navštivte lékaře.
Hypertyreóza neboli přílišná aktivita štítné žlázy nastává, když tento malinký orgán začne produkovat nadměrné množství hormonů. To ovšem může způsobit nepříjemné příznaky, včetně úbytku hmotnosti nebo zvýšené chuti k jídlu – stejně tak může toto onemocnění vést k řadě stavů, včetně deprese a stresu. Abyste se proto ochránili před potenciálními komplikacemi, je dobré znát nejčastější příznaky tohoto problému a v případě jejich rozpoznání zakročit včas, říká doktorka Kelly Wood.
Nejčastější příčiny problému
Hypertyreózu může způsobovat celá řada stavů, ovšem nejčastěji za jejím vznikem stojí Gravesova choroba, závažné autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém napadá štítnou žlázu. To dále vede k uvolňování příliš velkého množství některých hormonů, což má za následek nepříjemné příznaky, včetně náhlého úbytku hmotnosti a častějšího nutkání jíst. Za zmínku stojí také skutečnost, že se toto onemocnění častěji vyskytuje u žen než u mužů – o jeho vzniku však často rozhoduje také genetika. Mezi další příčiny hypertyreózy patří:
- Nadměrné množství jódu: Například v důsledku konzumace velkého množství potravin, jako jsou ryby a mléčné výrobky, sirupy proti kašli a lékařská kontrastní barviva.
- Tyreoiditida (zánět štítné žlázy).
- Nezhoubné uzly štítné žlázy: Jedná se o bulky, které vznikají na štítné žláze a produkují více hormonů. Naštěstí jsou však nezhoubné.
- Toxické uzly štítné žlázy (toxický adenom).
- Nádory vaječníků nebo varlat.
- Velké množství T4 v krvi: K tomu může dojít v důsledku užívání některých doplňků stravy nebo příliš velkého množství léku na hormony štítné žlázy.
Příznaky hypertyreózy
Některé příznaky hypertyreózy mohou být zjevné již od začátku onemocnění, ovšem existují i takové, které lze rozpoznat jen těžko – mnohdy proto pacienti zaměňují zvýšenou aktivitu štítné žlázy za pouhou úzkost. Rozpoznat ji však můžete podle následujících známek:
- úbytek hmotnosti, ale i zvýšená chuť k jídlu,
- rychlý nebo nepravidelný srdeční tep,
- pocit nervozity nebo podrážděnosti,
- pocit únavy a potíže se spánkem,
- třes rukou, svalová slabost,
- snadné přehřátí,
- častá stolice.
Samotná štítná žláza se může vlivem hypertyreózy také zvětšit, a připomínat tak bouli nebo otok na krku. Stejně tak se můžete v případě tohoto onemocnění setkat s vystouplýma nebo vypouklýma očima, lámavostí vlasů nebo jejich vypadáváním a nepravidelným srdečným tepen, potížemi s dýcháním, a dokonce také se ztrátou vědomí – tyto příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.
Gravesova nemoc je člověku vidět na očích. Příčinou je chabý imunitní systém
Nejúčinnější léčba
Lékaři k léčbě hypertyreózy nejčastěji volí léky, které brání štítné žláze v nadbytečné tvorbě hormonů – pokud však užíváte jiné léky, jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, raději se o jejich užívání nejprve poraďte se svým praktickým lékařem. Dalším účinným způsobem je aplikace radioaktivního jódu, který účinně ničí buňky, jež produkují hormony štítné žlázy, a to aniž by poškodil ostatní tělesné tkáně (obvykle se užívá ve formě tekutiny). V některých případech může onemocnění také vyžadovat chirurgický zákrok. Ten však může zanechat na vašem zdraví doživotní následky, včetně každodenního užívání léků.
Zdroj: Healthline