Nemoci středověku nám určitě nehrozí, ani dětská obrna či jiné podobné nakažlivé onemocnění. Naše imunita se vyloženě nudí, a to představuje problém. Jestliže přijde virová či bakteriální nálož, reaguje pomalu a nemoc udeří v plné síle. Existují lidé, kteří jsou schopni leštit a dezinfikovat svou domácnost i několikrát za týden. To vše s úmyslem, aby oni a jejich blízcí žili ve zdravém prostředí.
Možná i vy někoho takového znáte? Vědci však zjistili, že přehnané uklízení, leštění, dezinfikování domácnosti, škodí. U dětí, kteří v tak sterilním prostředí vyrůstají, mohou s postupem času vznikat alergie a astmata. Některé vědecké studie dokonce potvrdily, že takto přehnané sterilní prostředí může zvýšit i riziko leukémie. To samozřejmě neznamená, že se má člověk zříci základních hygienických pravidel a žít jako prasátko.
Co je dobře a co je špatně?
Špatně je, když se člověk snaží v domácnosti neustále něco vyvařovat, dezinfikovat a namísto utření prachu klasickou prachovkou, stříká na nábytek dezinfekční prostředky. To platí také o častém mytí rukou dezinfekčními mýdly. Organismus dospělého člověka nebo dítěte, které v takovém prostředí vyrůstá, pak nemá šanci se setkat s ničím přirozeným, co se kolem nás vyskytuje. A imunita, jež se vytváří od nejranějšího dětství se prostě nevybuduje. Imunita reaguje de facto na to, s čím se někdy potkala. Bude-li dítě vyrůstat v přehnaně čistém (sterilním) prostředí, nemůže se jeho imunita posilovat.
Hygiena samozřejmě ano, ale ne přehnaná, úzkostná. Výzkumy jasně prokazují, že nejvíce alergií je ve vyspělých zemích. Naopak méně rozvinuté alergie jsou na vesnicích, kde jsou děti dnes a denně v kontaktu s přírodou a zvířaty. S velkou nadsázkou, lidé tam jedí ovoce a zeleninu, které si třeba utrhnou ze stromu a pouze otřou do zástěry. Člověk zkrátka potřebuje imunitní podněty. To znamená, že si takto vytváříme imunitu, která se postupně buduje a sílí.
Co dělat a co nedělat?
Pro běžný úklid vám bohatě vystačí horká voda, ocet, jedlá soda. Pokud u vás v okolí neřádí zrovna žloutenka, určitě není nutné používat dezinfekční úklidové přípravky. Sterilní prostředí našich domovů je jedním z důvodů, kdy se u lidí časem projevují alergie, astma, ekzémy. Co se týče toalety, tak zde mají dezinfekční úklidové prostředky své opodstatnění, ale na nábytek či jídelní stoly dezinfekce nepatří. U novorozenců je logické, že maminka vyvařuje sklenky, dudlíky. U starších dětí už se neustále vyvařovat nádobí nemá. Dudlík stačí opláchnout vřelou vodou. Jakmile už dítě není kojenec, ale batole, pozvolna od pečlivého vyváření, umývání upouštíme.
Zdraví a zvířata
Spousta lidí lamentuje, když vidí zvíře a malé dítě, případně psa sedět na gauči. Nicméně právě kontakt se zvířaty od nejútlejšího věku, výrazně posiluje imunitu. Mimo imunity zvíře působí pozitivně i na psychiku člověka a pomáhá vytvářet emocionální vazby. Základní hygienická pravidla se samozřejmě vyplatí dodržovat, člověk si jen musí pohlídat, aby se přehnaná čistota nezvrhla v závislost a mánii.
Obrázek: pixabay.com