Ačkoliv mnozí považují konzumaci slaniny za zdraví nebezpečnou, tato lahodná potravina přináší řadu výhod. Zde najdete ty nejlepší z nich.
Určitě jste se již setkali s názorem, že konzumace slaniny může mít negativní dopady na váš zdravotní stav. To je ovšem pouhý mýtus, neboť tato lahodná potravina nabízí řadu užitečných vitamínů a minerálů, které naopak vašemu tělu prospívají. Samozřejmě je důležité zmínit, že není vhodná pro každého – vyhýbat by se jí měli zejména lidé s nadváhou, kardiovaskulárními potížemi, vysokým cholesterolem a individuální nesnášenlivostí. V opačném případě ji můžete zařadit do svého jídelníčku, říká lékař Kris Gunnars.
Vitamín B1
Kvalitní slanina je bohatá na vitamín B1, který je jedním z nejdůležitějších enzymů sacharidového a energetického metabolismu, protože zásobuje tělo energetickými látkami a aminokyselinami s rozvětveným řetězcem. Jeho nedostatek způsobuje vážné poruchy nervového, kardiovaskulárního a trávicího systému, a proto byste měli v každém případě dbát na jeho dostatečný příjem.
Vitamín B5
Vitamín B5, který taktéž přináší lahodná slanina, se podílí na metabolismu tuků, bílkovin, sacharidů a cholesterolu, na syntéze značného množství hormonů a hemoglobinu, podporuje funkci kůry nadledvinek a vstřebávání aminokyselin a cukrů ze střev. Jeho nedostatek může vést k poškození sliznic a kůže.
Vitamín B6
Dalším skvělým vitamínem, který nabízí slanina, je vitamín B6. Ten se podílí na udržování funkce imunitního systému, přeměně aminokyselin, inhibičních a excitačních procesech v nervovém systému, metabolismu tryptofanu, nukleových kyselin a lipidů, udržuje normální hladinu homocysteinu v krvi a podporuje tvorbu erytrocytů. Jeho nedostatek může vést ke snížené chuti k jídlu, zhoršení stavu kůže, nebo dokonce k rozvoji anémie.
Vitamín B12
Posledním vitamínem ze skupiny B, kterým disponuje lahodná slanina, je vitamín B12. Ten hraje důležitou roli v metabolismu i přeměně aminokyselin a spolu s foláty se podílí na krvetvorbě. Jeho nedostatek vede k rozvoji částečného nebo sekundárního nedostatku samotných folátů, anémii, trombocytopenii a leukopenii. Obecně se tento vitamín nachází především v mase, tudíž pokud jste vegetarián či vegan, měli byste si jeho příjem obzvláště hlídat.
Vitamín PP (niacin)
Vitamín PP neboli niacin se podílí na redoxních reakcích energetického metabolismu, což je důležitý proces při získávání živin do těla. Jeho nedostatek vede k negativním změnám normálního stavu kůže, gastrointestinálního traktu a nervového systému.
Fosfor
Fosfor je důležitý minerál, který se podílí na mnoha fyziologických procesech, a to včetně energetického metabolismu. Kromě toho reguluje acidobazickou rovnováhu a je součástí nukleotidů, fosfolipidů a nukleových kyselin, které jsou nezbytné pro mineralizaci zubů a kostí. Jeho nedostatek navíc může vést k anémii, nebo dokonce k anorexii.
Selen
Selen je základním prvkem antioxidačního a obranného systému lidského těla – disponuje imunomodulačními účinky a podílí se na regulaci hormonů štítné žlázy. Jeho nedostatek může vést k osteoartritidě s četnými deformacemi kloubů, končetin a páteře, dědičné trombastenii a endemické kardiomyopatii.
Zdroj: Healthline