Hustá krev může mít za následek spoustu onemocnění – křečové žíly, mrtvice, angina pectoris, srdeční infarkt nebo hypertenzi. Souvisí to se zvýšenou viskozitou krve. Abyste se těmto nemocím vyhnuli, musí se krev „naředit“.
Poté bude snadněji protékat cévami, aby přinášela kyslík do orgánů a netlačila se s obtížemi, což by způsobilo nejen zácpy, ale také by orgány nedostaly správnou výživu a srdce by bylo více zatížené.
Krev houstne společně s narůstajícím věkem
Lékaři starším pacientům doporučují užívat čtvrtinu aspirinu nebo na základě toho, jak je viskozita vysoká, předepisují speciální léky na ředění krve. Existují ale jednodušší a dostupnější prostředky – bylinky.
K ředění krve se používá:
- Plicník
- Kachní pivoňka
- Pelyněk
- Čekanka
- Jetel červený
- Vrbová kůra
Mezi nejčastější ale patří jírovec. Je to jedna z nejúčinnějších metod léčby tohoto onemocnění. Recept je velmi jednoduchý. Sbírejte plody (semena) koňského kaštanu, rozbijte je kladivem a sbírejte hnědou slupku.
Vezměte 50 g a nalijte na ně 0,5 litru vodky. Nechte na tmavém místě po 14 dní. Po této době si berte 2 – 3x denně čajovou lžičku smíchanou s ¼ hrnkem teplé vody na prázdný žaludek. Jídlo si poté dejte po 30 minutách.
Krev by se vám měla postupem času naředit a vy se budete cítit lépe. Tělo se stane lehčím, tlak se vrátí do normálního stavu, a nereagujete na změny počasí. Bolesti hlavy i špatná nálada zmizí, vylepší se vám spánek a budete mít více energie.
Mezi další pomocníky patří muškátový oříšek a spoustu dalších potravin
Kupte si mletý muškátový oříšek, přidejte 100 g mletých vlašských ořechů, zalijte 0,5 l vodky, nechte uležet 2–3 týdny a přefiltrujte. Pijte 20-30 kapek 3x denně 30 minut před jídlem. Použít můžete také česnek, který je lékem na všechno. I s potravinami, které ředí krev, by se to ale nemělo přehánět. Pokud se zraníte, těžko byste pak zastavovali krvácení.
Mezi potraviny, které pomáhají ředit krev, patří mořské ryby, meloun, brusinky, červené papriky, rajčata, citron, řepa nebo hořká čokoláda. Z léčivých bylin jsou to jitrocel, třezalka, řebříček, kopřiva nebo přeslička. Zvláštní místo zde mají již zmíněné vlašské ořechy, který sice viskozitu krve zvyšují, v kombinaci s bylinkami se používají k léčbě křečových žil.
Kromě bylinek a zdravých potravin je důležité si udržet také zdravé tělo. Nezapomínejte tedy na fyzickou aktivitu. Běh, plavání nebo tanec – určitě si najdete svůj oblíbený sport. Ráno si dopřejte jen krátkou rozcvičku a běhejte raději odpoledne nebo večer.