Silná antibiotika z laboratoře byla určena k záchraně života vojáků během válečného nasazení. Jejich účelem však nebylo jejich plošné užívání širokou populací, nýbrž pouze použití v případě nejvyšší nouze a v situaci bezprostředně hrozící smrti. Přesto se však antibiotika stala jednou z nejčastěji předepisovaných léčebných preparátů a dokonce jsou užívána i na účely, k nimž původně nebyly určeny, jako je například krmení zvířat.
Tento způsob užívání antibiotik má ale fatální dopady na přírodu, a proto je dobré uvažovat, zda je jejich použití ve všech případech skutečně užitečné a nutné. Většinou není. A to je důvod, proč je vhodné podívat se na přírodní alternativy, které působí podobným způsobem, ale bez vedlejších účinků a negativních dopadů na přírodu.
Přírodní antibiotika jsou bezpečnější než syntetická
Účinky přírodních antibiotických látek jsou známé už od úsvitu dějin lidského rodu. Přesto však jsou předmětem zkoumání vědců, neboť mechanismus jejich působení dosud nebyl plně popsán a testován. To je také důvod, proč se lékaři raději uchylují k předepisování syntetických antibiotik. Jejich účinky prošly všemi zákonem stanovenými laboratorními zkouškami pro to, aby byly schváleny k léčebnému použití.
Postupem času se však k použití rostlinných léčiv pozitivně přiklání stále více běžných lékařů, kteří je doporučují jako účinnou a k tělu šetrnou alternativu běžných farmaceutických produktů. Ty vedle prospěšných účinků totiž v mnoha případech vyvolávají řadu méně či více závažných nežádoucích účinků. Kterými dary přírody tedy chemická antibiotika můžeme nahradit?
1. Česnek
Česnek je klasika a zároveň jedno z nejsilnějších antibiotik, které v lůně přírody roste. Jeho preventivní i léčebné vlastnosti znaly a využívaly kultury po celém světě a jeho účinnost nyní prokazují také laboratorní výzkumy a klinické testy.
Během nich vědci zjistili, že česnek je velmi dobře využitelný v boji proti bakterii salmonely (E. coli) a dokonce pomáhá i při léčení tuberkulózy, která je jinak odolná vůči mnoha druhům léčivých preparátů.
2. Med
Už od dob Aristotela byl med využíván v podobě masti pomáhající hojení ran a zabraňující jejich infekci. Současní zdravotníci zjistili, že tento včelí produkt je velmi užitečný při léčbě popálenin, vředů, proleženin, vyrážek a jiných druhů poranění.
Podle studie z roku 2011 med zneškodňuje více než 60 druhů bakterií a je dokonce schopen úspěšně léčit rány infikované vysoce nebezpečným zlatým stafylokokem.
3. Zázvor
Oblíbený žlutý kořen původem z Indie byl v tradiční medicíně pro své antibiotické vlastnosti využíván už od nepaměti. Několik studií, z nichž poslední proběhla v roce 2017, prokázalo, že zázvor je schopný likvidovat vysoký počet různých kmenů bakterií. Kromě toho také působí proti mořské nemoci a nevolnosti obecně a dokáže také snižovat hladinu cukru v krvi.
Fotografie: Pixabay