Vředy v ústech lze léčit přírodní cestou. Účinně poslouží i jedlá soda a slaná voda

Fotografie: Freepik

Máte v ústech malé, bolestivé ranky, které vám komplikují jezení, pití i mluvení? Mohlo by se jednat o afty či jiné druhy vředů v ústní dutině. 

Každý z nás se s nimi pravděpodobně už setkal – drobné, bolestivé vřídky v ústní dutině, které znepříjemňují každodenní aktivity jako jídlo, pití a mluvení. Objevují se znenadání a stejně tak i mizí. Jsou neškodné, ale nepříjemné. Většina vředů v ústech nevyžaduje specifickou léčbu a zahojí se samy. Odbornice Christine Frank sdělila, že existují různé metody, jak zmírnit bolest a urychlit proces hojení.

Možné příčiny vředů v ústech

Přesná příčina vzniku vřídků v ústech není zcela objasněna, ale existuje několik známých faktorů, které mohou jejich výskyt vyvolat. Mezi časté spouštěče patří drobná poranění ústní sliznice způsobená tvrdým jídlem, nechtěným kousnutím do tváře nebo podrážděním od zubního kartáčku.

Dalšími faktory mohou být rovnátka, alergické reakce na složky v zubní pastě či ústní vodě, bakteriální a virové infekce nebo citlivost na kyselé potraviny, jako jsou citrusy, rajčata a káva. Vznik vředů může být také důsledkem nedostatku některých živin, především vitaminů skupiny B, železa a zinku. Hormony, stres a nedostatek spánku rovněž hrají významnou roli při jejich vzniku.

Zdraví mozku pomohou podpořit vhodné potraviny. Patří mezi ně i ořechy a tučné ryby

Fotografie: Freepik

V některých případech mohou být dle odborníků vředy v ústech příznakem závažnějších onemocnění, jako je celiakie, zánětlivá onemocnění střev, diabetes, HIV či některé autoimunitní choroby, například lupus nebo Behçetova nemoc. Pokud se vředy objevují často nebo přetrvávají déle než tři týdny, je vhodné konzultovat lékaře.

Rozdíl mezi vředem v ústech a oparem

Ačkoliv jsou vředy v ústech a opary často zaměňovány, jedná se o odlišné problémy. Vředy v ústech se objevují výhradně na vnitřní straně dutiny ústní a nejsou nakažlivé. Opary se zase vyskytují převážně na rtech, mohou se rozšířit na nos či bradu a jsou způsobeny virem herpes simplex, který je vysoce nakažlivý, vysvětluje Healthline. Opary mají podobu bolestivých puchýřků naplněných tekutinou, které mohou být doprovázeny horečkou, únavou a otoky lymfatických uzlin.

Možnosti léčby a prevence

Mezi domácí prostředky patří podle Christine Frank kloktání slané vody nebo roztoku jedlé sody, potírání vředů roztokem z magnézia či aplikace kostek ledu přímo na postiženou oblast. Někteří lidé nacházejí úlevu v přírodních prostředcích, jako je heřmánkový čaj, echinacea nebo výtažek z lékořice. V lékárnách jsou k dispozici také speciální gely a ústní vody obsahující benzokain nebo kortikosteroidy, které zmírňují bolest a zánět.

Pro prevenci vředů v ústech je důležité vyhýbat se dráždivým potravinám, jako jsou citrusy, ořechy nebo kořeněná jídla, a zajistit dostatečný příjem vitamínů. Pomáhá také používání měkkého kartáčku a zubní pasty bez SLS. Kromě toho je vhodné minimalizovat stres a dbát na kvalitní spánek, což prospívá nejen ústnímu zdraví, ale i celkové pohodě. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak se zbavit aft v ústech.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]