Obličej málokterého člověka je prostý nejrůznějších pupínků a černých teček. Ty trápí hodně lidí, kteří se s nimi snaží poprat, jak umějí. Není to jednoduché a hlavně tato péče vyžaduje trpělivost.
Černé tečky jsou vlastně ucpané vlasové folikuly. Lze je označit za mírnou formu akné. Vznikají oxidací mazu uvnitř pórů a nejčastěji se vyskytují na obličeji v oblasti nosu, čela a lící. Rizikovým faktorem je dědičnost, nezdravý styl života, nevhodné stravování, viníkem bývá i stres. Základem péče o pleť je její pravidelné čištění. Je ale třeba se o ni starat i vnitřně dodržováním pitného režimu a zdravou stravou, říká lékařka Cynthia Cobb.
Zapomeňte na vymačkávání černých teček
Koho by nikdy nenapadlo si černé tečky vymačkávat? Dělá to poměrně hodně lidí, ale problém s nimi tímto krokem nevyřeší, ale spíše ho ještě prohloubí. Jde o to, že se do pórů dostane nečistota, která v nich může způsobit infekci, a pak člověk vypadá jako poďobaný od neštovic. K odstranění černých teček lze využít služeb kosmetičky, nebo si doma připravit směs, kterou budete o svou pleť pečovat.
Mořská sůl a citronová šťáva
Základem čisticí směsi na odstranění černých teček na obličeji je 1 lžíce mořské soli, půl lžíce citronové šťávy a 1 lžíce vody. Všechny ingredience v misce dobře promícháte a pomocí konečků prstů nanesete na postižené oblasti na obličeji – zejména nos a čelo. Krouživými pohyby směs zapracujete do pleti. Po 3 minutách tento přírodní peeling opláchnete vlažnou vodou.
Jak funguje přírodní peeling
Na přírodním peelingu jsou důležité jeho jednotlivé složky. Mořská sůl má přirozený antibakteriální účinek. Zároveň pomáhá otevírat póry a odstraňovat z nich nanesené nečistoty. S bakteriemi bojuje i citronová šťáva, která má zároveň bělicí účinek. S její pomocí mizí mrtvé a staré kožní buňky, čímž póry získají schopnost opět dýchat. Tento přírodní peeling je vhodné používat dvakrát týdně, aby měl ten správný účinek.
Zdroj: Healthline