Osteoporóza je nebezpečné onemocnění, jež napadá zejména lidi starší 50 let. Zde najdete veškeré informace, které byste o ní měli vědět.
Osteoporóza je tiché onemocnění, které pomalu odbourává kosti – poškození, jež způsobuje, může být dokonce nevratné. Doktor William Morrison doporučuje všem lidem starším 50 let, aby tomuto nebezpečnému problému předcházeli konzumací správných potravin (zejména bohatých na vápník) a dodržováním dalších důležitých zásad zdravého životního stylu. Níže jsme proto pro vás sepsali vše, co byste měli o osteoporóze vědět, a to včetně její léčby a prvních příznaků.
Osteoporóza a její typické příznaky
Osteoporóza je onemocnění kostí, které způsobuje snížení hustoty kostní hmoty a ve většině případů se vyznačuje porézními kostmi, protože způsobuje zvětšení vnitřních kostních buněk. Ty se v důsledku stávají mnohem křehčími a snadněji se lámou. Jedná se navíc o velmi tichý problém, a proto zůstává často bez povšimnutí, dokud nezpůsobí poškození kostí. Nejčastěji dochází zejména ke zlomeninám zápěstí, kyčlí, nebo dokonce také páteře (nejzávažnější zlomeniny, která vyžaduje okamžitou operaci a může mít doživotní následky na zdraví pacienta).
Ačkoliv osteoporóza nemusí mít po dlouhou dobu žádné příznaky, pacienti ji ve většině případů rozpoznají, až když dojde ke zlomenině, a to kterýchkoliv kostí. Je proto možné, že se v případě tohoto nebezpečného onemocnění budete potýkat s poškozením mnoha kostí – přesněji řečeno přibližně 40 % osteoporotických zlomenin se týká páteře, 20 % krčku stehenní kosti, 20 % předloktí a 20 % různých jiných kostí. Většina z nich navíc vzniká již po menším úrazu, například po pádu ze stoje, a vždy je doprovází bolest.
Příčiny a prevence tohoto závažného problému
Existuje mnoho faktorů, které mohou vést ke vzniku osteoporózy, a mezi hlavní z nich patří především věk. Postupem času totiž každému člověku ubývá kostní hmota, a kosti se tak v důsledku stávají křehčími (riziko osteoporózy se zvyšuje zejména po 50. roce života). Dalším důležitým faktorem je pak také obezita, která přímo souvisí s hustotou kostí. Svou roli však hrají také genetické faktory – lidé, jejichž příbuzní trpěli osteoporózou, mají větší pravděpodobnost, že sami onemocní.
Mezi nejlepší prevenci osteoporózy patří vyšší konzumace potravin bohatých na vápník, jako jsou ořechy, tučné ryby a mléčné výrobky. Kromě toho pak také patří mezi účinné preventivní opatření vyhýbání se sedavému způsobu života a pravidelný pohyb.
Přírodní nápoj s vysokým obsahem vápníku
Klíčovou funkcí vápníku je, že posiluje a zpevňuje kosti a zuby a podílí se na ochraně svalů a propustnosti buněčných membrán. Abyste si ho zajistili dostatek, můžete začít konzumovat tento přírodní nápoj z brokolice, mrkve a salátu – mrkvová šťáva má navíc močopudné a antioxidační účinky, čistí tedy organismus a přispívá ke vstřebávání vápníku z kostí. K přípravě budete potřebovat následující ingredience:
- 1 šálek přírodní mrkvové šťávy (250 mililitrů),
- 3 listy hlávkového salátu,
- 1 hlávku brokolice.
Jakmile získáte všechny ingredience, stačí je vložit do mixéru a rozmixovat je do tekuté podoby. Nápoj pijte čerstvý – není ho třeba cedit ani sladit. Abyste získali co nejlepší účinek, vypijte jednu sklenici každé tři dny. Pokud však chcete, můžete tuto frekvenci zvýšit.
Zdroj: Healthline