Parkinsonova choroba je nebezpečné onemocnění, které může postihnout naprosto každého. Pokud rozpoznáte příznaky, co nejdříve vyhledejte pomoc.
Parkinsonova choroba je progresivní neurologické onemocnění, jehož první příznaky souvisí především s potížemi s pohybem. Jedná se totiž o problém, který narušuje dopamin v mozku, což je velmi důležitý hormon umožňující koordinaci tělesných svalů – pokud však dojde k narušení jejich funkce nebo odumírání, začnou se projevovat další příznaky. To ovšem až v momentě, kdy jeho hladina klesne o 60 až 80 procent. Je proto velmi důležité, abyste při rozpoznání této nemoci co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc, říká doktor Seunggu Han.
Příznaky Parkinsonovy nemoci
Některé z časných příznaků Parkinsonovy choroby se mohou projevit již několik let předtím, než člověk začne pociťovat motorické potíže. Mezi ty nejčastěji patří:
- snížená schopnost čichu,
- zácpa,
- změny hlasu,
- neschopnost držení těla v rovné poloze.
Po nějaké době však onemocnění graduje a ovlivňuje tělo natolik, že pacienti mohou pociťovat třes, který se objevuje v klidu, ztuhlost rukou, nohou a trupu, problémy s rovnováhou a sklon k pádům. Sekundární příznaky poté zahrnují:
- prázdný výraz v obličeji,
- tendenci zasekávat se při chůzi,
- neschopnost mluvit plynule a nahlas,
- pomalé mrkání a polykání,
- snížené kývání rukama při chůzi,
- pomalé kroky a neschopnost chodit rovně,
- bílé nebo žluté šupinky na některých částech těla,
- zvýšené riziko vzniku melanomu, závažného typu rakoviny kůže,
- poruchy spánku včetně živých snů, mluvení a pohybu během spánku,
- deprese,
- úzkost,
- halucinace,
- psychózy,
- problémy s pozorností a pamětí.
Je ovšem důležité poznamenat, že časné příznaky Parkinsonovy choroby mohou zůstat mnoho let nerozpoznány – mnoho lidí má totiž tendenci připisovat je jiným méně závažným onemocněním. Proto je v každém případě důležité, abyste byli na pozoru.
Nejčastější příčiny problému
Přesná příčina Parkinsonovy choroby není světu medicíny doposud známa. Za jejím vznikem mohou stát genetické nebo environmentální faktory. Zde jsou skupiny lidí, u nichž je vyšší pravděpodobnost vzniku tohoto nebezpečného onemocnění. Patří mezi ně zejména:
- Pohlaví: U mužů je až 1,5krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Parkinsonova choroba.
- Věk: Parkinsonova choroba se obvykle objevuje mezi 50. a 60. rokem života, přičemž před tímto věkem se vyskytuje pouze ve 40 % případů.
- Rodinná anamnéza: Lidé, kteří mají v rodině někoho s Parkinsonovou chorobou, mají větší pravděpodobnost, že se u nich nemoc rozvine.
- Životní prostředí: Život v prostředí, kde je zvýšený výskyt toxinů, může zvyšovat riziko vzniku onemocnění.
- Poranění hlavy: Podle statistik mohou ti, kteří utrpěli úraz hlavy, být náchylnější k rozvoji Parkinsonovy choroby.
Ačkoliv doposud není známo, co přesně stojí za vznikem tohoto nebezpečného onemocnění, vědci se v současné době snaží provádět další výzkumy, které by jim toto téma pomohly přiblížit. Léčba Parkinsonovy choroby spočívá v kombinaci změn životního stylu, užívání vhodných léků (ty vám předepíše lékař) a pravidelné terapie. Důležitý je zejména kvalitní spánek, pohyb a dodržování vyvážené stravy.
Zdroj: Healthline