Apendicitida je závažný problém, který není radno ignorovat. Pokud se objeví jeho příznaky, raději to co nejrychleji konzultujte se svým lékařem.
Apendicitidu neboli zánět slepého střeva není dobré ignorovat. Často tento stav způsobuje opravdu nepříjemné příznaky, a pokud se včas neléčí, může vést k vážnému poškození organismu, nebo dokonce i smrti. Jakmile byste ho tedy na sobě rozpoznali, co nejrychleji to řešte s odborníkem. Ten vám pomůže stanovit léčbu a případně určit chirurgický zákrok. Před nebezpečím se rovněž můžete chránit prevencí, říká doktor Michael Schopis.
Nejčastější příznaky apendicitidy
Slepé střevo se nachází v pravé dolní části břicha, a pokud se zablokuje, mohou se v něm začít množit bakterie, uvádí Healthline. To následně vede k tvorbě hnisu a otoků, způsobujících tlak v břiše a další nepříjemnosti. V případě, že byste tento stav neléčili, mohlo by dojít k jeho prasknutí. Tím by se všechny nahromaděné mikroorganismy dostaly do břišní dutiny, což je velmi nebezpečný zdravotní stav (mnohdy i smrtelný). Není proto dobré apendicitidu ignorovat.
Zánět slepého střeva se přitom typicky projevuje různými příznaky. Nejčastěji tento problém začíná mírnými křečemi v oblasti pupku nebo pravého dolního kvadrantu břicha. Tato bolest často začíná náhle a zhoršuje se s pohybem nebo kašláním. Mnoho pacientů pak popisuje, že se jedná o velmi odlišný druh bolesti, který ještě nikdy předtím nezažili, a zhoršit se může během několika minut. Dále se může dle lékaře Youssefa (Joe) Solimana objevit také:
K překonání gastritidy přispějí účinné triky. Pomohou i menší porce jídla a vláknina
- ztráta chuti k jídlu,
- špatné trávení,
- nevolnost,
- zvracení,
- otok břicha,
- nízká horečka.
Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, okamžitě se obraťte na lékaře. Se vší pravděpodobností totiž budete muset podstoupit chirurgický zákrok, vysvětluje lékařka Shilpa Amin. Před problémy se můžete rovněž ochránit tím, že budete jíst stravu bohatou na vlákninu. Právě totiž potraviny, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a ovesné vločky, pomáhají udržovat střeva v dobrém stavu a předchází zánětům. Na Zdravém Stravování jsme také psali o příznacích rakoviny tlustého střeva.