Cukrovka je onemocnění způsobující vysokou hladinu cukru v krvi, jež může vážně ovlivnit funkci celého těla. Rozeznejte její příznaky – a pozor, u žen a mužů se mohou lišit.
Cukrovka je metabolické onemocnění, jež je příčinou vysoké hladiny cukru v krvi. To znamená, že vaše tělo buď neprodukuje dostatek inzulínu, hormonu, který dodává cukr z krve do buněk, kde je využíván jako energie, nebo jej nedokáže správně využívat, popisuje lékařka Kelly Wood. Pokud nebudete vysokou hladinu cukru v krvi léčit, můžete očekávat vážné dopady na vnitřní orgány.
Příznaky cukrovky
Odborné studie uvádí, že muži i ženy mohou některé příznaky cukrovky prožívat společně, ale jiné se odlišují podle pohlaví. To znamená, že u mužů se cukrovka může projevovat v některých případech trochu jinak než u žen. Tak jako tak je potřeba poslouchat své tělo a všímat si signálů, jež k vám vysílá. Cukrovka je totiž vážné onemocnění, které je nutné udržovat pod lékařským dohledem.
Podle doktorky Wood rozlišujeme u cukrovky následující příznaky:
- silný hlad a žízeň,
- nevysvětlitelné hubnutí,
- časté nutkání k močení,
- rozmazané vidění,
- vyčerpání, extrémní únava
- zranění, která se špatně hojí.
Symptomy cukrovky u mužů:
- nízké libido,
- erektilní dysfunkce,
- ochablé svaly.
Neobvyklá barva moči prozrazuje zdravotní potíže. Může upozornit i na infekci a ledvinové kameny
Symptomy cukrovky u žen:
- vaginální suchost,
- infekce močového ústrojí,
- kvasinková infekce,
- suchá a svědivá pokožka.
Příčiny vzniku cukrovky
Když už je řeč o příznacích zvýšené hladiny cukru v krvi, je třeba také uvést, jaké mohou být příčiny tohoto onemocnění. Nejdříve je však nutné připomenout, že cukrovka není jen jedna. Cukrovka 1. typu je autoimunitní stav, jak uvádí doktorka Marina Basina, kdy imunitní systém omylem napadá a ničí beta buňky ve slinivce, které produkují inzulín. V tomto případě je poškození trvalé. Příčina není jasná, možná za to může genetika.
Cukrovka 2. typu pak podle doktorky Basiny začíná inzulínovou rezistencí. To znamená, že tělo nedokáže správně využívat inzulín. Slinivka tak produkuje příliš mnoho inzulínu. Jeho tvorba však postupně začne klesat a v krvi se začne hromadit cukr. V tomto případě mohou k rozvoji nemoci přispět faktory jako genetika, sedavý životní styl nebo obezita či nadváha. O dalších příčinách rozvoje cukrovky jsme již psali na ZdravémStravování.