Je vám často nevolno nebo máte zažívací potíže, které přetrvávají delší dobu? Pak je nutné se poradit se svým lékařem. Nikdy nepodceňujte svoje zdraví, říká lékařka Christina Chun.
U rakoviny žaludku jsou příznaky jen mírné, jak u mužů, tak i u žen. První hmatatelné příznaky často způsobí nádor v trávicím systému a vy budete akorát ve stresu, že jste něco zanedbali. V případě podezření je nutné vyšetření u lékaře neodkládat. Čím dříve se nádor odhalí, tím bude celá léčba probíhat rychleji a bez vážných komplikací.
První příznaky rakoviny žaludku
Většinou se jedná o onkologický nález, kdy se objeví nádor na sliznici žaludku. V raném stádiu je diagnóza velmi obtížná, pacient většinou nepociťuje žádnou bolest a nádor není ani hmatatelný. Často může diagnostikovat během preventivní prohlídky, kdy lékař prohmatává břicho. Toto základní vyšetření je jednoduché, ale pokud je nádor ještě malý, lékař ho prohmatáním neodhalí.
Příznaky se většinou začnou objevovat až ve druhé fázi. Pacient většinou pocítí zvýšenou únavu, depresi, bolesti břicha bez zjevné příčiny a někdy může mít i zvýšenou teplotu. Objevuje se i intolerance na některé potraviny, zejména bílkoviny. Správnou diagnózu může stanovit onkolog nebo gastroenterolog.
Projevy rakoviny v pokročilých stadiích
Při výskytu některých příznaků může mít člověk podezření, že je něco špatně. Pokud tyto obtíže přetrvávají déle než jeden nebo dva týdny, je nutné vyhledat lékaře. Příznaky typické pro druhou fázi vývoje nádoru v trávicím systému jsou:
Příznaky rakoviny ve druhé fázi:
- zácpa nebo průjem,
- říhání,
- úbytek hmotnosti,
- nadýmání,
- nevolnost doprovázená zvracení,
- pálení žáhy,
- bolest břicha v oblasti žaludku.
Ve třetí fázi vývoje se k již zmíněným nepříjemným příznakům přidávají:
- pocit plného žaludku,
- říhání se zápachem zkažených vajec,
- zvracení.
Dochází k intoxikaci celého těla, což se nejčastěji projeví zvýšenou teplotou, slabostí a únavou. Ve čtvrtém stádiu rakoviny člověk cítí silnou bolest v oblasti epigastria, už nezabírají běžně dostupné léky a je nutné pacientovi podávat silná analgetika, výživa je možné pouze za pomoci sondy.
Diagnostika a léčba rakoviny žaludku
Nádor v trávicím systému je možné diagnostikovat pomocí speciálních diagnostických nástrojů. Rakovina žaludku je diagnostikována nejčastěji ze vzorku krve, kde je nález onkologických markerů. Dále také bývá provedeno vyšetření stolice nebo gastroskopie, při níž je velmi často provedena i biopsie pro histologické vyšetření nádoru. K vyšetření je možné použít i ultrazvuk, který identifikuje přítomnost metastáz, pokud nějaké jsou. Dalším vyšetřením může být i CT a magnetická rezonance.
Odstranění nádoru chirurgickým zákrokem závisí na fázi rakoviny, na místě, kde se nádor nachází, a na stupni poškození okolních orgánů. Často je operace kombinována s chemoterapií, prognóza je velmi individuální. Z důvodu, že by se nádor mohl rozrůst do více orgánů a nenávratně je poškodit, je opravdu nutné při podezření vyhledat lékaře.
Zdroj: Healthline