Zdravotní potíže spojené se srdcem a kardiovaskulárním systémem bohužel patří k modernímu životnímu stylu. Podepisuje se na nich nedostatek zdravého pohybu, ale také nepravidelný spánek, nezdravá a nevyvážené strava nebo kouření či nadměrná konzumace alkoholu. A v neposlední roli hraje roli také stres a prodlužující se délka života. Vaše srdce vám však umí dát najevo, že něco není v pořádku.
Nepříjemné pocity v oblasti hrudníku
Nepříjemné pocity na hrudi patří k naprosto typickým příznaků srdečních potíží, mnoho lidí je však podceňuje. Nemusí jít nutně o bolest, ta přichází až v pozdějších stádiích. Může jít také o pocity tlaku nebo svírání na hrudi, nebo třeba pocit, že vám srdce buší příliš silně a hlasitě.
Obecně platí, že jakmile něco takového zaznamenáte, měli byste se rovnou poradit se svým praktickým lékařem. Ten vás pravděpodobně obratem pošle ke specialistovi – tedy na ultrazvuk srdce a elektrokardiogram.
Nechutenství a bolesti žaludku
Ne všechny žaludeční obtíže souvisí se srdcem, ale spojitost tu přesto může být. Příčinou nechutenství může být nedostatečné prokrvování žaludečních stěn, za které může srdeční slabost.
A špatné prokrvení žaludku může zavinit i některé bolesti v oblasti břicha. V některých případech může srdeční problémy signalizovat i pocit plného nebo nafouklého žaludku v době, kdy v něm reálně není mnoho natrávené potravy, nebo dokonce vůbec žádná.
Bolest v levé ruce
Nervy, které vycházejí ze srdce a z levé ruky, vysílají signály do stejné části mozku. A ten pak nedokáže určit, zda nepříjemné nebo bolestivé signály pocházejí z ruky nebo ze srdce.
Pokud vás bolí ruka po tréninku, fyzické námaze nebo nějakém úderu, je celkem jasné, co je příčinou. Ale pokud vás začne bolet zdánlivě bezdůvodně, rozhodně byste měli zpozornět.
Bolest zubů a dolní čelisti
Nejčastější příčinou bolesti zubů jsou stomatologické potíže – zubní kaz, paradentóza a podobně. Ale když váš zubař nepřijde na původ bolesti, je dobré zamířit za kardiologem
Ukazuje se totiž, že bolest zubů může být vyvolána neléčenou srdeční poruchou, byť si zatím lékaři ani vědci nejsou přesně jisti, proč se naše tělo chová právě takto.
Krátkodobé závratě
Pocity slabosti a únavy, případně krátkodobé závratě nebo ztráty orientace jsou způsobeny hlavně nesprávnou funkcí mozku a centrální nervové soustavy. Ale nedostatečné prokrvení mozku, které takové problémy může zavinit, má pochopitelně na svědomí srdce.
Všímat byste si měli i mírnějších neobvyklých stavů, třeba ztrát pozornosti a poruch vnímání. V některých případech může jít o první signály mozkové mrtvice.
Dušnost a dýchavičnost
Dýchavičnost se za normálních okolností objevuje například při náročném cvičení nebo tréninku, kdy vaše svalstvo potřebuje zvýšený příjem kyslíku, aby mohlo správně fungovat. Tělo do nich směřuje více kyslíku na úkor mozku, který pak dá plicím signál, aby začaly pracovat intenzivněji. Tím se náš dech zrychluje a prohlubuje.
Pokud jste dýchaviční nebo máte pocit dušnosti i v klidu, měli byste svůj stav okamžitě konzultovat s vaším praktickým lékařem, který vás pošle na příslušná vyšetření u odborných specialistů.