Imunitní systém nás chrání před bakteriemi a vším, co by mohlo být škodlivé. U některých lidí však nefunguje tak, jak by měl, a obrací se proti vlastním orgánům a kůži, tzv. autoimunitní onemocnění.
Autoimunitní onemocnění jsou problémem pro stále větší počet lidí. Jejich příčina bohužel stále není zcela objasněna. Jsou úzce spjaty s činností imunitního systému. Imunitní systém je zodpovědný za ochranu těla před vnějšími vlivy. Autoimunitní onemocnění vznikají, když imunitní systém začne rozpoznávat buňky jako cizí a začne je ničit, říká lékařka Avi Varma.
Příznaky autoimunitního onemocnění
Příčiny těchto onemocnění nejsou dosud dobře známy, ale je známo, že jejich diagnostika je velmi obtížná. Existují však běžné příznaky, které mohou naznačovat, že trpíte autoimunitním onemocněním. Kterých 10 příznaků může naznačovat, že trpíte autoimunitním onemocněním?
Mozková mlha
Mozková mlha neboli „brainfog“ , se často objevuje po probdělé noci, ale může být také příznakem tohoto typu onemocnění. Pokud se vám zdá, že vaše každodenní úkoly nezvládáte, máte problémy s jasným myšlením a se zapamatováním, může to být příznakem autoimunitního onemocnění.
Neustálá únava
Únava je častým příznakem u různých autoimunitních onemocnění. Pokud spíte normálně, ale probouzíte se unavení a máte pocit, že jste neustále ospalí, může být příčinou autoimunitní onemocnění.
Problémy s trávením
Pokud vás trápí nadýmání, plynatost, nevolnost, bolesti břicha a průjem, může se jednat o běžné příznaky autoimunitního onemocnění, které postihuje trávicí systém, jako je Crohnova choroba nebo celiakie.
Kožní problémy
Podráždění, suchost, zarudnutí a svědění pokožky nemusí mít nic společného s používáním nesprávných přípravků péče o pleť. Tyto příznaky mohou být známkami lupénky. Typickým příznakem lupusu je vyrážka ve tvaru motýla na tvářích.
Vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů může být známkou toho, že jste vystaveni přílišnému stresu nebo že vám ve stravě chybí určité živiny. Může to však také ukazovat na autoimunitní onemocnění, jako je nedostatečnost štítné žlázy (zejména pokud vám vypadává hodně vlasů).
Citlivost na teplo nebo chlad
Některá autoimunitní onemocnění mohou zvýšit vaši citlivost na vysoké nebo nízké teploty, i když jste na ně dříve nebyli citliví. Citlivost na horko nebo chlad může znamenat, že vaše štítná žláza je napadána imunitním systémem.
Kolísání hmotnosti
Dalším častým příznakem autoimunitního onemocnění, které postihuje štítnou žlázu, je přibývání nebo ubývání na váze bez výrazných změn ve stravě. Hashimotova choroba (nedostatečně aktivní štítná žláza) může způsobit přibývání na váze a Gravesova choroba (hyperaktivní štítná žláza) může způsobit úbytek na váze.
Bolest kloubů
Bolesti kloubů mohou velmi ztěžovat každodenní činnosti. Dočasná bolest kloubů může být důsledkem úrazu, ale pokud přetrvává (nebo je trvalá), může být příznakem revmatoidní artritidy.
Brnění rukou a nohou
Brnění, necitlivost a jiné nepříjemné pocity v končetinách mohou být příznaky autoimunitního onemocnění, které postihuje nervy a cévy. Patří sem diabetes 1. typu, roztroušená skleróza a lupus.
Svalová slabost a bolest
Dalším varovným příznakem, který může být způsoben autoimunitním onemocněním, je svalová slabost a bolest. Tyto signály můžete získat po jednoduchém, malém úsilí, například po přenesení lehkého předmětu.
Léčba autoimunitních onemocnění
Cílem terapie autoimunitních onemocnění by mělo být obnovení imunitní tolerance vůči vlastním antigenům. Během léčby jsou často podávány také protizánětlivé léky. V současné době se do biologických léků vkládají velké naděje. Tyto léky obsahují biologicky vytvořené molekuly, které se přirozeně vyskytují v lidském těle a mohou přirozeně regulovat procesy odpovědné za naši imunitu.
Zdroj: Healthline