Nedostatek vitamínů není nic dobrého a tělo se tak ve většině případů začne ozývat. Konkrétně pomocí jednoduchých signálů, které nesmíte ignorovat, říká lékařka Alina Petre.
To, že tělo je komplexně nastavenou schránkou, kde vše funguje ve vzájemné návaznosti, je velmi známým faktem. Přesto však řada lidí nedokáže své tělo správně vnímat a všímat si signálů, které vylučuje. Ty totiž mohou poukazovat na to, když se tělu příliš dobře daří, ale i na problémy, které v něm mohou vznikat. Například při nedostatečném množství vitamínů si budete moci všimnout hned několika znaků, které není radno ignorovat.
Základem je strava
Pro to, abyste svůj příjem vitamínů měli pod kontrolou je důležité vědět a znát, kde je hledat. To vám tak usnadní spoustu práce. Jasnou odpovědí na tuto otázku je tedy jednoznačně a především strava. Ta by totiž měla být základním a hlavním zdrojem všech vitamínů, minerálů a dalších pro tělo potřebných látek, bez kterých nedokáže správně fungovat.
Ta by tak měla být vždy a za každých okolností vyvážená a bohatá na všechny potřebné složky. Je proto potřeba zařadit do svého jídelníčku vše potřebné, a to ve zdravé míře. Nic neubírat a nic zbytečně nepřidávat tak, aby byla vaše každodenní porce jídla v naprosté rovnováze. Hůře, než se to říká nebo o tom píše, se však tato rovnováha a vyváženost dosahuje v praxi.
Ne každému totiž chutná vše, co potřebuje, nebo to dokonce ze zdravotních důvodů jíst nemůže, a něco jiného si dopřává častěji a ve větší míře. Také je na trhu hned celá řada lákadel a nezdravých pochoutek, které si člověk dává jen tak pro chuť a bez jakéhokoliv jiného účelu. Obsah vitamínů v takých potravinách je totiž často minimální, nebo dokonce nulový.
Vitamínový deficit
Největší zdroje vitamínů jsou tak obsaženy právě v ovoci a zelenině, mléku, mase a vejcích. Pokud je tedy vaše strava nevyvážená, plná spíše těch nezdravých pochoutek a chybí ji potřené zdroje vitamínů, pravděpodobně ve vašem těle dojde k jejich deficitu. Ten se tak může začít projevovat hned několika jasnými signály, které byste však nikdy a za žádných okolností neměli ignorovat a vždy musíte pídit po jejich zdroji.
Obecně jsou to takové, podle kterých poznáte, že tělu něco chybí. Vlasy ztratí svůj lesk a začnou vypadávat, kůže je suchá a podrážděná, máte problémy s trávením nebo častou únavou, nehty jsou měkké a lámavé atd. Tento popis je spíše obecný a každá řada vitamínů má své vlastní příznaky, které hlásí jejich nedostatek. Které to tedy přesně jsou?
Nedostatek vitamínů skupiny A
Vitamíny skupiny A se nacházejí zejména v těch složkách stravy, které jsou živočišného původu. Konkrétně je tedy najdeme například v mléčných výrobcích, vejcích, játrech a jiných vnitřnostech, rybách a také i v mrkvi, kam se zatoulalo i pár vitamínů A. Správně bychom tedy měli tyto potraviny zařadit do svého jídelníčku alespoň několikrát za týden.
V opačném případě by mohlo začít docházet k nedostatku vitamínů této skupiny. Ty se tak, samozřejmě podle výraznosti i délky nedostatku, mohou začít projevovat suchou a lehce podrážditelnou pokožkou nebo matným a nevýrazným vzhledem vlasů, které se snadno a lehce lámou. Lidé s nedostatkem vitamínů A, jsou také náchylnější k infekcím kůže, které mohou být skutečně nebezpečné.
Deficit vitamínů skupiny B
Vitamíny, které se řadí do skupiny B mají svou výhodu v tom, že je najdeme snad ve většině běžných potravin. Nejčastějším zdrojem jsou však játra, vejce, maso, houby, mléčné výrobky a také luštěniny, listová zelenina, ořechy a celozrnné obilniny. Je však důležité tuto stravu správně kombinovat, protože každá potravinová složka obsahuje jiný typ vitamínu B a je potřeba „sesbírat“ všechny.
Při jejich nedostatku totiž může docházek k suchosti a popraskání rtů, vypadávání vlasů, vředům v ústech, bledé kůži, nebo dokonce až k seboreické dermatitidě. S tím mívají problém většinou vegetariáni a vegani, kteří cíleně vynechávají určité, zejména živočišné, složky stravy. Musí tak vitamíny skupiny B hledat jinde, a to zejména v doplňcích stravy, které tuto skupiny obsáhnou celkově.
Absence vitamínů skupiny C
Jako hlavní zdroj vitamínů skupiny C si většina lidí představí citrón, nebo jiné citrusové plody. Toto mínění je tak správné a citrusy jsou skutečně bohatým zdrojem těchto vitamínů, nejedná se však o jediné potraviny, které je obsahují. Vitamíny C můžeme totiž najít také například i v zelenině jako je paprika nebo růžičková kapusta nebo ovoci, v podobě černého rybízu, papáji a kiwi. Bohatým zdrojem vitamínů C jsou však také šípky, které si na podzim můžeme nasbírat a nasušit.
Jelikož se tak vitamíny C značně podílejí na mnoha enzymatických a imunitních obranných reakcí, může při jejich nedostatku docházet k jejich narušení. Také se však tento deficit projeví na kůži v podobě otlaků, zhoršeného hojení ran, nebo také na křehkosti a lámavosti nehtů. Lidé s malým podílem vitamínů C v těle mají také mnohem menší imunitu a bývají častěji nemocní.
Další chybějící vitamíny
Jelikož existuje ještě celá řada vitamínů, vitamínových skupin a dalších dílčích látek, je potřeba mít stravu skutečně pestrou a případně ji obohacovat o nejrůznější potravinové i nepotravinové doplňky, které přísun těchto vitamínů pohodlně zajistí. Jednat se může například o vitamín D, E, nebo K, ale také o stopové prvky železa nebo zinku, jejichž absence se také umí nepěkně projevit.
Zdroj: Healthline