Současná doba plná spěchu a neustálého stresu často nutí lidi zapomínat na dostatečný spánek. To však může mít velmi nebezpečné dopady na zdraví těla.
Mnoho lidí se v současné době plné spěchu a neustálého stresu potýká s nespavostí. Tento problém však může mít závažné dopady na vaše zdraví, a to včetně vyššího rizika vzniku srdečních chorob, obezity a mnoha psychických onemocnění. Lidské tělo však v případě nedostatku spánku vysílá určité varovné signály, kterými se vás snaží upozornit na možné nebezpečí. Níže se proto můžete seznámit s 6 příznaky, které vypovídají o tom, že nespíte dostatečně dlouho. Více prozradila lékařka Stacy Sampson.
Nekontrolovatelné přibývání na váze
Nedostatek spánku snižuje množství hladinu leptinu v těle a naopak zvyšuje produkci ghrelinu. Oba tyto hormony souvisí s regulací chuti k jídlu a rychlostí vašeho metabolismu, což se může odrazit především na vaší váze. Člověk má totiž v důsledku mnohem větší chuť na tučná nebo sladká jídla, což je první krok k nekontrolovatelnému přibývání na váze.
Oslabený imunitní systém
Mnoho studií prokázalo, že lidé, kteří spí méně než sedm hodin denně, jsou častěji nachlazeni a jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku běžných onemocnění. Příčinou je především skutečnost, že imunitní systém uvolňuje během spánku bílkoviny zvané cytokiny, které podporují kvalitní odpočinek a brání vzniku infekcí nebo zánětů. Pokud však spíte málo, dochází ke snížení produkce těchto proteinů, což vede k oslabení vašeho zdraví.
Poškození kůže
Během spánku také dochází k regeneraci pokožky – pokud spíte dostatečně dlouho, tedy minimálně 7 hodin, vaše rány na kůži se budou snáze hojit. Naopak však v případě, pokud člověk kvalitní odpočinek zanedbává, dochází k rozpadu kolagenů v jeho, oslabení kůže a mnohdy nadměrné tvorbě vrásek. Stejně tak je v takovém případě kůže náchylnější ke vzniku kožních onemocnění, jako je akné, či jejímu podráždění.
Podrážděnost a impulzivní chování
Při nedostatku spánku lidé často bývají podrážděnější a impulzivnější. Jedná se o typický signál mozku, kterým se vás snaží varovat před potenciálními problémy. To vše se děje především proto, že prefrontální mozková kůra je v důsledku tohoto problému silně poškozena, což ovlivňuje vaši pozornost, rozumné posuzování, vizuální asociace a zachování klidu ve stresových situací.
Ztráta krátkodobé paměti
Nedostatek spánku může skutečně vést ke krátkodobé ztrátě paměti. V takovém případě se však naštěstí nejedná o trvalé psychické poškození, nýbrž o varovný signál, kterým vám mozek jasně dává najevo, že byste si měli odpočinout. Během nočního spánku se totiž upevňují vaše vzpomínky a emoce, tudíž jeho nedostatek může vést ke ztížení zapamatování si nových věcí, které se vám během dne staly. Tento problém byste měli však řešit co nejdříve, protože může být fatální například během jízdy autem.
Přes den jste unavení a v noci vám nejde spát
Nedostatek spánku také způsobuje, že se člověk cítí přes den unavenější, ovšem s příchodem noci pociťuje příliv energie. Tento problém může být důsledkem poruchy biologických hodin. Pokud se potýkáte alespoň s jedním z výše uvedených příznaků, rozhodně byste měli zakročit včas. Přílišná nespavost totiž silně ovlivňuje váš organismus a zvyšuje riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je obezita, srdeční choroby, včetně infarktu a mozkové mrtvice, a cukrovku 2. typu.
Zdroj: Healthline, Healthline