Vitamíny hrají důležitou roli v lidském těle. Jejich nedostatek může závažně ohrozit vaše zdraví, a proto pokud cítíte tyto příznaky, měli byste co nejdříve jednat.
Sezónní změny, pracovní stres, přísná dieta nebo genetická dědičnost – všechny tyto příčiny mohou ovlivnit stravitelnost živin ve vašem těle. V důsledku se tak jedinec může potýkat s vážným nedostatkem vitamínů, což je stav, který může závažně ohrozit vaše zdraví a způsobit různá onemocnění. Níže se proto můžete seznámit s nejčastějšími příčinami tohoto problému a pokud některé z nich pociťujete i vy, měli byste co nejdříve zakročit. Více prozradila lékařka Alina Petre.
Slabé vlasy a nehty
Jednou z hlavních příčin slabých nehtů a vlasů je nedostatek biotinu (vitamínu B7) v těle. Pokud se s tímto příznakem potýkáte již delší dobu, měli byste doplnit do svého jídelníčku potraviny, jako jsou zejména mléčné výrobky, květák, špenát, brokolice, obiloviny a banány. Křehké vlasy a nehty mohou být také příznakem chudokrevnosti, a proto byste se raději v případě tohoto problému měli vždy poradit o možné léčbě se svým praktickým lékařem.
Rozpraskané rty
Pokud vám neustále praskají rty nebo se vám v ústech objevují vředy, pravděpodobně se potýkáte s nedostatkem železa a vitamínu B. Tyto důležité živiny se nachází především v luštěninách, škrobové zelenině, ořeších a celozrnných potravinách.
Zarudlé oči a bílé léze uvnitř oka
Nejčastější příčinou zarudlých očí a vzniku bílých lézí uvnitř oka je nedostatek vitamínu A. Tento problém byste však měli řešit ihned, neboť může přerůst v xeroftalmii a způsobit úplnou slepotu nebo jiné vážné následky. Naštěstí ho však můžete získat z mléčných výrobků a zelené, žluté nebo oranžové zeleniny.
Nevysvětlitelné modřiny
Nevysvětlitelné modřiny se vám mohou objevit na těle v důsledku nedostatku vitamínu K a mnohdy také vitamínu A. V takovém případě byste měli do svého jídelníčku přidat více brokolice, jahod, manga a pomerančů. Ty podporují tvorbu kolagenu a posilují cévy, čímž pomáhají zmírnit tento nepříjemný příznak.
Oslabená imunita
Mezi nejčastější důsledky nedostatku vitamínů v těle patří zejména oslabená imunita. V takovém případě je člověk mnohem náchylnější ke vzniku sebemenších onemocnění, stíhá ho nekončící únava a mnohdy také střevní potíže. Nejlépe vám s řešením tohoto problému pomůže konzumace většího množství vitamínu C. Ten se nachází zejména v citrusových plodech, paprikách a rajčatech. Pokud příznaky přetrvávají i nadále, měli byste kompletně změnit své stravovací návyky.
Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou neboli Willis-Ekbomova choroba nastává, když lidské tělo postrádá dostatek hořčíku. V takovém případě má člověk tendenci neustále pohybovat svýma nohama či jimi třást. Mnohdy jde také o důsledek potíží se spánkem, a proto byste tento problém měli řešit co nejdříve.
Husí kůže na loktech
Husí kůže na loktech nebo stranách ruky je problém známý také jako aktinická keratóza. Ta se může objevit zejména v případě, pokud trpíte nedostatkem zinku nebo vitamínu A. Obě dvě tyto důležité živiny můžete získat z drůbežího masa, humusu, dýní nebo například sladkých brambor a melounu.
Zdroj: Healthline