Nedostatek železa je poměrně častý problém, který může mít negativní vliv na váš život. Pokud se objeví tyto příznaky, rozhodně je neignorujte.
Železo je nedílný minerál, který se podílí na řadě funkcí organismu, přičemž získat ho lze především z vhodných potravin nebo doplňků stravy. Pokud ho však organismus nezískává dostatek, může se to projevit řadou nepříjemných příznaků, jako je například únava, bledost, neobvyklá dušnost a mnoho dalších, vyjmenovává lékařka Mia Armstrong. Jakmile tyto změny na sobě rozpoznáte, za žádnou cenu byste to neměli ignorovat.
Příznaky nedostatku železa
Nedostatek železa se nejčastěji projevuje silnou únavou. Důvodem je podle Suzanne Falck především skutečnost, že tento nedílný minerál přispívá k tvorbě hemoglobinu, tudíž pokud ho není dostatek, tělo nedokáže důkladně přenášet kyslík do všech svých částí. Zároveň v tomto případě musí vaše srdce pracovat mnohem rychleji, aby dokázalo přesouvat krev tam, kde je potřeba. To je další faktor, který přispívá k soustavnému vyčerpávání. Dále se objevuje bledší kůže.
Pokud je tedy vaše pokožka bledší než obvykle, rozhodně to neignorujte. Hemoglobin v červených krvinkách totiž dodává krvi červenou barvu, takže pokud je ho nedostatek, bývá její odstín světlejší. Zpozornět byste dle webu Healthline měli také při dušnosti, která je výsledkem absence dostatečného množství kyslíku ve svalech. Zadýchat se tak můžete v případě nedostatku železa klidně i během chůze či uklízení domácnosti.
Nedostatek kyseliny listové škodí celému tělu. Mezi příznaky patří i oteklý jazyk a vředy v ústech
Dalším typickým příznakem tohoto problému je bolest hlavy či migrény, uvádí odborníci. Náchylnější jsou vůči němu ženy a důvodem v zásadě bývá změna funkce dopaminu a hladin estrogenu. V neposlední řadě pak pacienti pociťují časté bušení srdce, zejména před spánkem. To je opět výsledkem toho, že srdce musí pracovat mnohem intenzivněji. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příčinách častého probouzení během noci.