Játra musí fungovat správně. Je to důležité pro naše zdraví. Bohužel však v průběhu let stále rostou počty onemocnění jater v populaci.
Játra čistí krev metabolismu od alkoholu, ale také léků a dalších toxických látek. V těle produkují esenciální bílkoviny a cholesterol a regulují zásobu energie. Mimo to také regulují rovnováhu hormonů, včetně nadledvinek a štítné žlázy. Příčin poškození tohoto orgánu je opravdu velmi mnoho a zahrnují také genetickou predispozici nebo dlouhodobé onemocnění jater, jako je cirhóza, říká lékař Saurabh Sethi.
Příznaků onemocnění je několik
To, že vám játra nefungují tak, jak by měla, poznáte několika možnými způsoby. Rozsáhlé studie ukázaly, že jedním ze znaků poškozených jater je chronická únava a vyčerpání. Zdravotníci, kteří se tímto tématem zabývají, tvrdí, že únava a vyčerpání související s játry jsou vedlejším účinkem mozkových neurochemických změn a hormonální nerovnováhy. Existují však i další příznaky.
Žádné z nich byste neměli brát na lehkou váhu. Játra mohou mít spojitost také se suchou a podrážděnou pokožkou. Svědivost kůže je často příznakem toho, že s játry není něco v pořádku. Pokožka totiž potřebuje dostatečnou vlhkost, aby mohla přenášet tekutiny do těla. Pokud tekutina není poskytována v dostatečném množství, pokožka získá jiný vzhled. Mohou se objevit také skvrny.
Může jít o bolesti břicha
Lidé, kteří mají poškozená játra, si také často stěžují na bolesti břicha. Pacienti bolest v mnoha případech popisují jako bolest modřiny. Tyto bolesti při nemoci ledvin mohou být zmírněné správnou léčbou základního problému. Kromě bolesti břicha se může objevit také nevolnost nebo zvracení. Je to způsobené zhoršenou detoxikací jater. Tělo se s tím špatně vyrovnává.
Právě proto se to může projevit na metabolismu a trávení. Poškození jater také narušuje normální průtok krve do jednotlivých orgánů. To má za následek zvýšený tlak v žilách. Okolní žíly samozřejmě zahrnují také ty, které jsou zodpovědné za přenos krve ze sleziny a střev do jater. Porušení tohoto procesu zvyšuje krevní tlak. Pacienti s poruchou jater tedy trpí také hypertenzí.
Žloutenka mění barvu očí
Není žádným tajemstvím, že s játry souvisí také žloutenka. Problémy s játry mohou způsobit změnu barvy kůže a také očí. Zbarvení je způsobené nahromaděním žlučového pigmentu bilirubinu. Ten nelze řádně zničit. Nažloutlý odstín kůže dal samozřejmě název této nemoci. Žloutenka se může kromě zažloutlé pokožky a očí projevit také tmavou močí, svěděním celého těla nebo kognitivními poruchami.
Pokud se tedy necítíte v pořádku a pozorujete některý z výše jmenovaných příznaků, zajděte raději ke svému obvodnímu lékaři a nechte se vyšetřit. Je opravdu důležité, aby se na příčinu vašich problémů přišlo včas a brzy se zahájila správná léčba. Některé příznaky pochopitelně mohou znamenat i jiné potíže, je však důležité tyto závažné problémy s játry v lepším případě vyloučit.
Zdroj: Healthline