Onemocnění slinivky břišní není radno podceňovat, může se jednat o chronickou pankreatitidu nebo i nádorové onemocnění, u kterých je třeba zahájit léčbu v raném stadiu.
Rozpoznat příznaky onemocnění slinivky není snadné, většinou se snadno zamění s jinými problémy trávícího systému. Není ale dobré tyto příznaky podceňovat. Onemocnění slinivky může vést k vážným zdravotním komplikacím, například k rakovině slinivky nebo chronické pankreatitidě. Rakovinu slinivky břišní je nutné podchytit již v raném stádiu, jinak je úspěšnost léčby mizivá, prozrazuje lékař Kevin Martinez.
Jak poznat, že bolí slinivka
Většinou se příznaky zamění s otravou jídlem, alergickou reakcí na potraviny nebo s jinými zažívacími problémy. Proto se často bolest břicha podceňuje a řeší se konzervativní léčbou, někdy i bez rady lékaře. Některé příznaky lze pozorovat změnami na kůži nebo v očích. Pokud máte časté zažívací potíže, neváhejte a poraďte se se svým lékařem, který provede potřebná vyšetření.
Bolest slinivky se obvykle projevuje na levé straně břicha, někteří pacienti ji ale popisují i jako rozptýlenou bolet, bez přesné lokalizace. Obvykle se projeví přibližně 30 minut po jídle. Nejčastěji bolest způsobí těžké, tučné a smažené jídlo, nebo i alkohol.
Bolest zad v bedrech
Vzhledem k umístění slinivky v zadní části dutiny břišní se mohou objevit i bolesti zad lokalizované v bedrech. Tato bolest je velmi charakteristická a většinou trvalá. K úlevě dojte pouze v úlevové poloze, například v předklonu nebo při schoulení se do klubíčka. Většinou se bolest zad objeví při nádorovém onemocnění slinivky, kdy nádor tlačí na páteř.
Dieta při zánětu slinivky
Dieta při potížích se slinivkou je velmi důležitá, obzvláště pokud se problémy opakují. Pokud pacient trvalé trpí potížemi se slinivkou, měl by držet dietu celoživotně. Z jídelníčku je nutné vyřadit tučná a smažená jídla, nadýmavé potraviny a alkohol. Omezit by se měla také konzumace kávy, černého čaje a cukru.
První příznaky rakoviny slinivky
Bolest je zpočátku mírná a postupem času se zhoršuje. Nejčastěji bolest přijde po jídle. Pokud bolest neustává a trvá i několik dní, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Další symptomy, které se mohou objevit, je horečka, zvracení a zrychlený pulz.
V počátcích je rakovina slinivky bez příznaků, ty se většinou dostaví asi do tří měsíců. Proto je rakovina slinivky tak zrádná a zákeřná. Postupem času začne pacient rychle ztrácet na váze, sliznice a kůže se začnou zbarvovat do žluta, a to z důvodů infekce žloutenkou. V případě rakoviny slinivky většinou dochází k diagnóze velmi pozdě, a tak je úspěch na vyléčení velmi malý.
Zdroj: Healthline