Darierova choroba je vzácné kožní onemocnění dědičně podložené, které je způsobené poruchou buněčné adheze a narušením keratózy ve vlasových folikulech. Hlavním projevem může být zvýšená produkce kožního mazu. Postihnout však může nemoc i nehty a sliznice. Nemoc nastupuje nejčastěji již v dětském věku a přechází postupně do chronického stádia. Více se s onemocněním potýkají muži nežli ženy.
Jaké jsou projevy Darierovy choroby?
Hlavním projevem nemoci bývají kožní léze do hněda zbarvené, které jsou nadměrně šupinaté. Hojně se mohou vyskytovat na obličeji, na pokožce hlavy, za ušima, mezi prsy, nebo v oblastech kožních záhybů na těle. Léze mohou také mírně svědit. Ke změnám občas dochází i na nehtech a sliznicích. To se projevuje takto:
- odlupováním kůže v okolí nehtu a pod ním
- tvorbou bílých a růžových pruhů na nehtovém lůžku
- vroubkováním nehtu
- bělavými hrudkami na sliznici v ústech
Jaké faktory mohou nemoc zhoršovat?
Lidé s Darierovou chorobou by neměli pobývat často na slunci, které může projevy výrazně zhoršovat. Také se nedoporučuje saunování, nebo horká koupel.
Diagnostika a léčba nemoci
Darierova choroba se diagnostikuje pomocí histologického vyšetření. Odebrán je vzorek kůže z léze a poslán na mikroskopické vyšetření. Lékem první volby je takzvaný Acitretin, což je derivát vitamínu A. Ten dá se říct normalizuje proces keratinizačních procesů v kůži. Jelikož se jedná o onemocnění dědi
Fotografie: Pixabay