Problémy se štítnou žlázou mohou mít vážný dopad na vaše celkové zdraví. Dejte si pozor na typické příznaky, se kterými jsou spojovány.
Štítná žláza je sice malý, ale zato velmi důležitý orgán, který zastává hned několik zásadních funkcí ve vašem těle. Nezbytný je zejména pro tvorbu hormonů souvisejících s takřka každou činností organismu, takže pokud se dostane do problémů, může se to dle lékařky Kelly Wood projevit emočními výkyvy, přibíráním na váze či intenzivní svalovou slabostí. Jakmile některý z typických příznaků rozpoznáte, neprodleně to řešte s odborníkem.
Typické příznaky problémů se štítnou žlázou
Problémy se štítnou žlázou mohou ovlivnit člověka různými způsoby. Někdy dokonce zůstávají nevýrazné velmi dlouhou dobu a rozpoznat je lze až v momentě, kdy zásadně ovlivní funkci tohoto orgánu. Typicky je však s tímto faktorem spojována intenzivní únava a přibývání na váze nebo její nevysvětlitelná ztráta. Problémy vznikají dle lékařky Mariny Basiny jak v případě, že je produkován nedostatek hormonů, tak jejich nadbytek.
Obecně pak mezi nejčastější příznaky patří také:
- deprese,
- zácpa,
- častý pocit chladu nebo pocit tepla,
- snížené či nadměrné pocení,
- zpomalený či zrychlený tep,
- zvýšený cholesterol v krvi,
- suchá pokožka,
- suché, řídnoucí vlasy,
- zhoršená paměť,
- svalová slabost,
- svalová ztuhlost, bolesti a zvýšená citlivost,
- bolest a ztuhlost kloubů.
Příznaky hormonální nerovnováhy, které je vhodné znát: Prozradí ji i kožní výrůstky a únava
Jakmile některý z těchto příznaků na sobě pocítíte, neměli byste to ignorovat. Důležité je také připomenout, že u většiny lidí příznaky tohoto stavu postupují postupně po mnoho let, což ztěžuje jejich identifikaci. Intenzivnější jsou poté u pacientů staršího věku, uvádí odborníci. Zda vám nicméně hrozí nebezpečí nebo ne, můžete zjistit pomocí krevních testů.
Mezi faktory, které zvyšují riziko rozvoje problémů se štítnou žlázou, poté patří dle Healthline těhotenství (ženy jsou k nim celkově více náchylnější než muži), léčba radiační terapií krku či hrudníku, věk nad 60 let a autoimunitními stavy, jako je Sjögrenova choroba či diabetes. Na Zdravém Stravování jsme také psali o potravinách prospívajících štítné žláze.