Příznaky rakoviny tlustého střeva nejsou vždy zřejmé a lze je přičíst jiným nerakovinným stavům, jako jsou třeba hemoroidy nebo chronická zácpa, říká lékařka Yamini Ranchod.
Rakovina tlustého střeva je druhou hlavní příčinou úmrtí na rakovinu u mužů i žen. Je to jedno z deseti nejčastějších nádorových onemocnění, která se vyskytují mezi 20–50 lety. V počátečních stádiích nemají pacienti s tímto onemocněním téměř žádné příznaky. Proto je diagnóza často stanovena až příliš pozdě.
Choďte pravidelně k lékaři
Jak už bylo řečeno, lékaři většinou diagnostikují tento typ rakoviny až příliš pozdě. Pokud už vám bylo 50 let, měli byste pravidelně navštěvovat lékaře, aby vám udělal screening, a tím mohl dříve diagnostikovat tuto nemoc. Může se vám to zdát zbytečné, ale je to důležitá investice do vašeho zdraví.
Neignorujte nadýmání nebo zácpu
S rakovinou tlustého střeva se lékaři setkávají stále častěji a většina pacientů k nim chodí až v pokročilých stádiích této nemoci. Jen zřídka se tato nádorová onemocnění začnou léčit včas, protože v raných fázích nejsou vykazovány žádné příznaky a lidé neberou v úvahu nadýmání nebo zácpu.
Jaký je nejčastější příznak
Odborníci radí navštívit lékaře, pokud pociťujete bolest, nadýmání, zácpu, průjem, hubnutí nebo chudokrevnost. Příznakem, který znepokojuje většinu lidí, ale objevuje se více, až když je nemoc pokročilá, je krvácení z konečníku. Kolonoskopii by měl podstoupit každý, komu je více než 50 let, i když nemá žádné příznaky.
Toto vyšetření se provádí v 50 letech a když je všechno v pořádku, opakuje se za dalších 10 let. Pokud existují určité faktory, jako je třeba rodinná anamnéza, vyšetření se opakuje častěji. Nepodceňujte to.
Zdroj: Healthline