Rakovina úst tvoří souhrnný pojem, do něhož lze zařadit několik zhoubných nádorů týkající se této lokality. Patří sem rakovina dutiny ústní, rakovina jazyka, mandlí a slinných žláz.
Lékaři řadí do této oblastí také rakovinu hltanu, nosu, vedlejších nosních dutin a hrtanu. Tato nádorová onemocnění zaujímají všeobecně mezi rakovinami poměrně nízké procento, zhruba 5%, a vyskytují se hlavně u mužů mezi 40. a 60. rokem života. Oproti tomu ženy jsou touto nemocí zasaženy šestkrát méně. Tato nádorová onemocnění k sobě mají velmi blízko nejen svou lokalizací, ale také svým původem, se kterým souvisí řada rizikových faktorů, říká lékařka Yamini Ranchod.
Kde se mohou příznaky rakoviny objevit
Každý člověk s rakovinou dutiny ústní může mít jiné příznaky a některé příznaky rakoviny dutiny ústní se mohou podobat příznakům jiných onemocnění nebo zdravotních problémů. Diagnózu vždy konzultujte s lékařem a nikdy se sami nerozhodujte, zda se jedná o vážný problém či nikoli.
Příznaky rakoviny dutiny ústní můžeme sledovat v několika oblastech. Jsou to například rty, zuby a dásně, přední dvě třetiny jazyka, vnitřní sliznice rtů a tváří (ústní sliznice). Oblast pod jazykem, patro, malá oblast za zuby moudrosti. Měli byst se mít na pozoru, pokud máte vřed na rtu nebo v ústech, který se nehojí, bílá nebo červená skvrna na dásních, jazyku nebo sliznici úst.
Může se vám objevit také bulka na rtu nebo v ústech nebo neobvyklé krvácení, bolest nebo necitlivost v oblasti úst. Mezi dalšími symptomy jsou otok čelisti nebo krku, bolest v uchu, bolest nebo potíže s polykáním či žvýkáním.
Příčin rakoviny dutiny ústní
Hlavními příčinami rakoviny dutiny ústní jsou užívání tabáku (kouření cigaret, doutníků, dýmek a také žvýkacího tabáku), konzumace alkoholu, infekce lidským papilomavirem (HPV), nadměrné vystavení rtů slunci, výskyt rakoviny dutiny ústní u osob bez identifikovaných rizikových faktorů se zvyšuje.
Jak se diagnostikuje rakovina dutiny ústní
Jakmile je rakovina ústní dutiny diagnostikována, je před stanovením léčebného plánu provedeno „stadium“ (určení rozsahu rakoviny). Lékař určí, jaká vyšetření jsou pro váš konkrétní stav potřebná. Kromě kompletní anamnézy a fyzikálního vyšetření může diagnostika rakoviny dutiny ústní zahrnovat jeden nebo více z následujících postupů.
Biopsie je postup, při kterém se z těla odebírají vzorky tkáně. Patolog vyšetří vzorek pod mikroskopem a zjistí, zda se v něm nachází rakovina nebo jiné abnormální buňky. V případě rakoviny dutiny ústní se biopsie často odebírají z oblasti úst v lokální anestezii v ordinaci lékaře. Někdy se vzorky odebírají z lymfatických uzlin v krku pomocí jehly.
Endoskopie má za cíl vyšetřit krk na známky rakoviny mimo oblast úst lze použít malé optické vlákno. Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance jsou neinvazivní zákroky, při nichž se pořizují snímky vašeho těla, aby se odhalily abnormality, které se při běžném rentgenovém vyšetření nemusí projevit.
Ultrazvuk je neinvazivní zákrok, který využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k vytvoření obrazu vnitřních orgánů. V případě rakoviny dutiny ústní lze ultrazvukem vyšetřit lymfatické uzliny v krku nebo z nich odebrat biopsii. Pozitronová emisní tomografie je rovněž neinvazivní zákrok, který využívá speciální radioaktivní barviva, jež mohou pomoci odhalit rakovinu v těle.
Jaké jsou možnosti léčby rakoviny dutiny ústní
Mezi možnosti léčby rakoviny dutiny ústní patří chirurgický zákrok, radioterapie a chemoterapie. Můžete potřebovat pouze jeden typ léčby, nebo můžete léčbu kombinovat. Doporučení se obvykle vydávají po konzultaci mezi multidisciplinárním týmem onkologů a logopedem. Lékař určí vaši léčbu na základě vašeho věku, celkového zdravotního stavu, lokalizace rakoviny, tolerance vašeho těla k určitým lékům a vašeho očekávání ohledně průběhu léčby.
Mezi nejčastější metody léčby patří
1. Chirurgický zákrok
Chirurgická léčba rakoviny dutiny ústní zahrnuje různé chirurgické techniky v závislosti na umístění, velikosti a rozsahu rakoviny. Může být nutný chirurgický zákrok, který odstraní rakovinu z vašich úst, a také oprava (rekonstrukce) vašich úst po odstranění rakoviny. Pokud existuje obava, že se rakovina rozšířila i do krku, může být nutný chirurgický zákrok k odstranění lymfatických uzlin na krku.
2. Radioterapie
Radioterapie využívá vysokoenergetické záření, které ničí rakovinné buňky a zabraňuje šíření nemoci. Radioterapie je velmi lokální a zaměřuje se pouze na oblast, kde se rakovina vyskytuje. Tato léčba se obvykle provádí zevně pomocí přístroje, ale lze ji provádět i vnitřně pomocí radioaktivních materiálů.
3. Chemoterapie a imunoterapie
Chemoterapie používá léky, které procházejí celým tělem a ničí rakovinné buňky. Chemoterapie může být podávána samostatně nebo v kombinaci s chirurgickým zákrokem či radioterapií. Imunoterapie využívá léky, které pomáhají imunitnímu systému vašeho těla bojovat s rakovinou. Může být podáván lidem s pokročilou rakovinou dutiny ústní, kteří nereagují na standardní léčbu.
Zdroj: Healthline