Špatný krevní oběh se projevuje několika příznaky, které k vám vysílá vaše tělo a dává vám najevo, že je třeba jednat. Posílit tok krve můžete také několika jednoduchými kroky.
Oběhový systém lidského těla posílá krev, kyslík a potřebné živiny do celého organismu. Jakmile se stane, že je tok krve z nějakého důvodu snížen, daná část těla nebude dostatečně okysličována a vyživována, může tak zaznamenat příznaky špatného krevního oběhu, varuje lékařka Angelica Balingit. Pokud je to i váš případ, sledujte signály vašeho těla, jež vám dají vědět, že je s cirkulací krve něco v nepořádku.
Příznaky špatného krevního oběhu
Doktorka Balingit uvádí, že špatný krevní oběh není stavem, jenž vzniká sám o sobě, zpravidla je důsledkem různých příčin. Mezi nejčastější důvody patří obezita, cukrovka, srdeční onemocnění a arteriální potíže. Pamatujte, že vždy je lepší se vyvarovat příčin než následně léčit samotné příznaky.
Špatný krevní oběh může ovlivnit kteroukoliv část lidského těla. Nejčastěji jej můžete zaznamenat v dolních a horních končetinách. Mezi běžné příznaky nedostatečné cirkulace krve v organismu podle webu Healthline patří:
- mravenčení,
- necitlivost,
- bolest v končetinách, která je charakterizovaná jako pulzující a bodavá,
- svalové křeče.
Při rozpoznání příznaků ucpaných tepen je třeba změnit návyky. Patří mezi ně i pocení a bolest hlavy
Jak zvýšit průtok krve přirozeným způsobem
Jak již bylo řečeno, vždy je lepší prevence než léčba, to znamená vyhýbat se příčinám, které špatný tok krve způsobují. Doktorka Marie Lorraine Johnson doporučuje některé změny životního stylu, jež by mohly podpořit krevní oběh. Pokud kouříte, přestaňte. Kouření je rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění. Také dbejte na pravidelný pohyb. Fyzická aktivita stimuluje tok krve a snižuje riziko rozvoje srdečních onemocnění.
Udržujte si optimální tělesnou hmotnost. Mezi nejčastější příčiny špatného průtoku krve patří především obezita a nadváha. S tím se pojí také zdravý jídelníček. Přejděte na stravu bohatou na zeleninu, zdravé tuky a vlákninu. V neposlední řadě se snažte vyhýbat stresu, radí výše zmíněný web Healthline. Hladina stresu může výrazně ovlivnit krevní tlak. Zkuste tedy meditovat, praktikujte jógu nebo travte více času v přírodě. Krevní oběh posílí i konzumace určitých potravin, o nichž jsme již psali na ZdravémStravování.