
Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, co nejrychleji navštivte lékaře. Jedná se totiž nejspíše o varování před srdečním onemocněním.
Srdeční onemocnění patří mezi nejčastější příčiny úmrtí po celém světě. Řada z nich by přitom nemusela být fatální, kdyby pacienti dokázali rozpoznat typické příznaky a zavčas si přivolali pomoc. Některé symptomy se podle lékařky Helen Chen sice mohou lišit v závislosti na samotné příčině (např. ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, arytmie atd.), ale existuje také seznam obecných, která jsou typická pro každý z těchto případů.
Typické příznaky srdečních onemocnění
Obávané srdeční nemoci se často projevují bolestí na hrudi, která může být tlaková, svíravá nebo pálivá, a často vystřeluje do levé ruky, krku, čelisti a zad. Stejně tak se v tomto případě může objevit dušnost, jež označuje potíže s dýcháním při námaze. Pokud je nicméně příčinou některá z kardiovaskulárních chorob, může se objevovat také v klidovém režimu a náhle. Nejčastěji se přitom objevuje u srdečního selhání.
Dle zkušenosti pacientů se při srdečním onemocnění také objevuje neustálá slabost a únava, která přichází i po vydatném spánku. Jde o důsledek nedostatečného prokrvení svalů. Kvůli tomu se také mohou objevit po těle otoky, a to nejčastěji v oblasti kotníků a nohou. Večer mohou být dle webu Healthline rovněž větší oproti ranním hodinám. Dalším příznakem srdečních onemocnění je poté neustálé bušení srdce, a to nejčastěji před spaním.
Časté nesprávné diagnózy lékařů: Mnohdy neuspějí s rozpoznáním i rakoviny a cévních příhod
Stejně tak se nicméně mohou objevit závratě a mdloby, studený pot doprovázený nevolností a také modravé zbarvení rtů či prstů (další známka nedostatečného okysličení krve, vysvětluje lékařka Avi Varma. Jakmile na sobě tedy tyto příznaky rozpoznáte, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem nebo vyjeďte rovnou do nemocnice. I vteřiny mohou být v některých případech rozhodující. Na Zdravém Stravování jsme také psali o zdravotních benefitech konzumace sádla.