Syndrom polycystických vaječníků postihuje až 30 procent žen. Rozpoznejte tento nepříjemný problém včas pomocí jeho typických příznaků.
Syndrom polycystických vaječníků je vznik heterogenních prvků těsně pod povrchem vaječníku, které zahrnují širokou škálu klinických projevů, a to od nejmírnějších, jako jsou například poruchy menstruace, až po nejzávažnější, jako je rozvoj cukrovky. Jedná se o běžný problém a jeho typické příznaky se mohou objevit již v dospívání – proto je důležité je včas rozpoznat a konzultovat je se svým praktickým lékařem, říká doktorka Amanda Kallen.
Příznaky syndromu polycystických vaječníků
Polycystické vaječníky obsahují mnoho malých cyst, které obvykle nejsou větší než 8 milimetrů. Jedná se o folikuly obsahující vajíčka, jež však nemusí být v důsledku hormonální nerovnováhy plně vyvinutá, a vykazují tak stagnaci ve vývoji. Mezi jejich nejčastější příznaky patří:
- nepravidelná menstruace nebo její absence,
- neplodnost,
- zvýšený růst chloupků (na obličeji, hrudníku, břiše nebo zádech),
- mastná pleť a akné,
- častá bolest břicha,
- zvýšená hmotnost nebo obezita (tuk se obvykle hromadí v oblasti břicha),
- cukrovka 2. typu,
- vysoká hladina cholesterolu,
- vysoký krevní tlak,
- vypadávání vlasů,
- hyperchromatické skvrny,
- chrápání a nespavost.
Ženy, které trpí syndromem polycystických vaječníků, mohou obvykle pociťovat pouze jeden nebo dva z výše uvedených příznaků, a to v různé intenzitě. Jen zřídkakdy se jich může objevit více a téměř nikdy nejsou všechny pohromadě.
Příčina syndromu
Syndrom polycystických vaječníků je výsledkem jak genetické predispozice, tak určitých faktorů prostředí. Jedná se zejména o poruchy v sekreci androgenních hormonů, které ovlivňují produkci testosteronu působení inzulínu. Mnoho žen s tímto problémem trpí také inzulinovou rezistencí, stavem, kdy tkáně nedokážou normálně reagovat na inzulín, což vede k jeho zvýšené hladině v krvi. Jedná se o další predispozici ke zhoršené produkci hormonů a jejich nerovnováze. Dále pak mohou být příčinou faktory, jako je tělesná hmotnost a stravovací návyky.
Pokud tedy chcete učinit opatření, která by vám pomohla při léčbě syndromu polycystických vaječníků, rozhodně byste měli začít se snížením hmotnosti. Tímto způsobem významně obnovíte hormonální hladinu a zlepšíte svůj ženský cyklus. Skvěle vám pomůže samozřejmě správná strava a pravidelné cvičení, které kromě spalování tuků pomáhá také snižovat hladinu inzulínu v krvi. Kombinace správné tělesné hmotnosti s vyváženou stravou a zdravým životním stylem také snižuje riziko vzniku cukrovky a jiných kardiovaskulárních onemocnění.
Zdroj: Healthline