Ucpané tepny jsou vcelku závažný stav, který může způsobit vznik smrtelných onemocnění. Pokud rozpoznáte příznaky, které je provází, neztrácejte čas a navštivte lékaře, radí doktorka Stacy Sampson.
Ucpané tepny se řadí mezi závažné stavy, které ovšem nevznikají náhle, ale vyvíjí se postupně. Než dojde k propuknutí některého z přidružených onemocnění, může uplynout celá řada let – v některých případech i desetiletí. Ovšem ve velkém procentu případů jsou pak tato onemocnění smrtelná. Nejvíce diskutovanými jsou mrtvice či infarkt v důsledku výskytu krevní sraženiny. Proto pokud u sebe identifikujete některý z šesti popisovaných příznaků, vždy vyhledejte lékaře a podrobte se zevrubnému vyšetření.
Varovnými jsou časté bolesti zad i lýtek
Mezi první příznaky ucpávajících se, potažmo ucpaných, tepen se řadí bolesti zad. Cholesterolové pláty zcela vyplní prostor tepny a orgán následující za tímto uzávěrem začne odumírat. Podle Výboru pro odpovědnou medicínu jsou tepny v bederní oblasti první, kde k těmto uzávěrům dochází. Přidružená bolest je následně způsobena sníženým průtokem krve a oslabeným hlubokým stabilizačním systémem páteře. Dalším místem, kde se velmi často a brzy ucpávají tepny, jsou dolní končetiny.
Pokud tedy pociťujete bolesti dolních končetin, necitlivost při chůzi a cvičení, nebo pozorujete neustupující otoky, měli byste vyhledat lékaře. Při následném vyšetření by vám měl být zkontrolován tlak a puls. Pokud budou hodnoty v pořádku, lékař bude moci vyloučit poruchu krevního oběhu. V opačném případě by za nějaký čas mohlo dojít k avizovanému odumírání dolních končetin. Odumírání orgánů za uzávěrem v tepně se týká srdce, ledvin, mozku, střev, dolních končetin a pohlavních orgánů.
Všímejte si změn v obličeji
Změny v obličeji – zejména pak na ušních lalůčcích a čelisti, jsou častými příznaky ischemické choroby srdeční (ICHS), která s ucpanými tepnami úzce souvisí. Všimli jste si nezvyklého kožního záhybu na ušním lalůčku? Může jít o skrytý příznak avizované ICHS. Kožní záhyb byste našli na boltci, přičemž by směřoval šikmo k dolnímu konci ušního lalůčku. Tyto kožní záhyby jsou dle řady lékařských studií způsobeny špatným prokrvením uší.
Jiným skrytým projevem počínající ICHS je napětí ve spodní čelisti. (Tento příznak je statisticky častější u žen.) To je způsobeno nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Napětí, potažmo bolest, spodní čelisti vzniká v důsledku činnosti tzv. bloudivého nervu. Ten přenáší signály bolesti ze srdce, a protože propojuje břišní, hrudní a krční dutiny, může docházet i k přesunu pocitů bolesti do jiného místa – konkrétně do čelisti.
Problémy s tepnami značí i erektilní dysfunkce
Mezi projevy ucpaných tepen se může řadit i erektilní dysfunkce, tedy potíže s dosažením či udržením erekce. Což je způsobeno ucpáním tepen v pánevní oblasti, které tudíž nejsou schopny pohlavní orgán zásobovat dostatečným množstvím krve. V případě tohoto příznaku se dle lékařského výzkumu objevují následné potíže – ve formě infarktu či mrtvice – o tři až pět let později. Jedná se tedy rovněž o raný příznak problémů s průtokem krve v tepnách.
Lékaři se zabývali i souvislostí mezi vypadáváním vlasů a možným výskytem onemocnění koronárních tepen. V rámci několika studií, jichž se zúčastnilo několik desítek tisíc dobrovolníků, sledovali intenzitu vypadávání vlasů a budoucí výskyt avizovaného onemocnění. Výsledky studií potvrdily vstupní hypotézu, a sice že silné vypadávání vlasů (zejména na temeni hlavy) je ukazatelem budoucího onemocnění koronárních tepen a je spojeno s dvojnásobným rizikem úmrtí na srdeční onemocnění.
Zdroj: Healthline