Cholesterol je slovo, které se v naší společnosti často vnímá v negativním kontextu. Je totiž považován za jednu z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění, a proto se snažíme omezit jeho příjem a udržovat ho na nízké úrovni.
Vysoký cholesterol však může být tichým zabijákem, protože nemusí být spojen s žádnými zjevnými příznaky. Až když začne způsobovat problémy, často už je pozdě. K problematice vysokého cholesterolu se v internetovém článku webu Healthline vyjadřuje také lékařka Angela M. Bell, jež uvádí, že vysoký cholesterol je nebezpečný pro obě pohlaví naprosto stejně.
Co je cholesterol a proč je důležitý?
Cholesterol je tuková látka, kterou naše tělo potřebuje k budování buněk, výrobě hormonů a trávení potravy. Existují dvě hlavní formy cholesterolu: LDL (low-density lipoprotein), často nazývaný „špatný“ cholesterol, a HDL (high-density lipoprotein), označovaný jako „dobrý“ cholesterol.
LDL cholesterol může tvořit plaky na stěnách našich cév, což způsobuje aterosklerózu, zúžení cév a zvýšené riziko srdečních chorob. Naopak HDL cholesterol má schopnost odstraňovat nadbytečný cholesterol z cév a chránit náš kardiovaskulární systém.
Ucpané tepny bijí na poplach pomocí častých příznaků, které zahrnují i pocení a bolesti
Příznaky vysokého cholesterolu
Vysoká hladina cholesterolu obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Ve většině případů způsobuje pouze mimořádné události, o čemž jsme vás nedávno na našem webu ZdravéStravování informovali. Například srdeční infarkt nebo mrtvice mohou být důsledkem poškození způsobeného vysokou hladinou cholesterolu. Jaké další příznaky může vysoký cholesterol vykazovat?
- Aterosklerózu,
- bolest v nohách,
- xanthelasma,
- únavu a slabost.
Jak chránit své zdraví před vysokým cholesterolem?
Prevence je klíčem k ochraně svého zdraví před vysokým cholesterolem. Zahrnuje to stravování (ovoce, zeleninu, celá zrna a nízkotučné bílkoviny mohou pomoci udržovat cholesterol na správné úrovni) a celkově zdravý životní styl (přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu).
To vše jde ruku v ruce s fyzickou aktivitou. Jak informoval server Novinky, hladina cholesterolu je ovlivňována i každodenním pohybem. Mělo by vám stačit zhruba 20 až 30 minut svižné chůze denně. Doporučuje se splnit denní limit alespoň 10 tisíc kroků, což je vzdálenost zhruba 4–5 kilometrů.