Pokud budete znát příznaky mozkové mrtvice, můžete tento zákeřný problém odhalit včas. Díky tomu zabráníte nejen samotné smrti, která hrozí při postižení mozkové mrtvice, ale také v případě přežití minimalizujete škody, které tato nemoc napáchá. Protože mozková mrtvice je bohužel příčinou těžkého postižení nejen tělesného ale i psychického.
Kdo patří do ohrožené skupiny?
Koho tato nemoc ohrožuje nejčastěji? Jedná se o osoby nad 55 let – čím je člověk starší, tím se toto riziko zvětšuje. Muži, Afroameričané a lidé s diagnostikovanou cukrovkou nebo srdečními chorobami patří také do ohrožené skupiny.
Rychlá léčba by měla být vaší první prioritou při léčbě mrtvice. Na každé vteřině záleží, protože každý okamžik bez kyslíku poškozuje váš mozek. Proto uvádíme, jaké jsou časné příznaky mozkové mrtvice.
Jak dochází k mozkové mrtvici?
Pokud céva, která přivádí kyslík do mozku je zablokována (ischemický záchvat), nebo praskne (hemoragická cévní mozková příhoda), dochází k mozkové mrtvici. Nedostatek kyslíku zabíjí mozkové buňky, kterým tato konkrétní céva slouží, a část těla, kterou tyto mozkové buňky kontrolují, přestane fungovat.
Pokud je céva blokována pouze na krátkou dobu, nazývá se to přechodný ischemický záchvat. Příznaky jsou podobné příznakům velké cévní mozkové příhody, ale trvají jen několik minut.
F.A.S.T.
To je zkratka, kterou pro hlavní tři příznaky mozkové mrtvice používají anglicky mluvící země. Do češtiny se to bohužel přeložit nedá, avšak pokud jen trochu mluvíte anglicky, je možné, že vám tato zkratka při identifikaci mozkové mrtvice také pomůže:
- F jako Face (obličej). Jedna strana obličeje klesá nebo je necitlivá. Pokud by se taková osoba chtěla usmát, bude její úsměv nerovnoměrný.
- A jako Arm (paže). Jedna ruka bude slabá nebo necitlivá. Pokud by postižená osoba měla zvednout obě paže, jedna z nich klesne dolů.
- S jako Speak (řeč). Osoba bude mít potíže s mluvením. Řeč bude znít nezřetelně, nebo slova budou těžko srozumitelná.
- T jako Time (čas). Pokud osoba vykazuje některý z výše uvedených příznaků, volejte sanitku, a to i když příznaky mizí. Poznamenejte si čas, kdy se příznaky objevily.
Mezi další příznaky patří: necitlivost nebo slabost v obličeji, paži nebo noze – na jedné straně; zmatení nebo neporozumění věcem, které normálně zvládáte; problémy s viděním.