Zdraví, a to nejenom pokud jde o pleť, začíná na talíři. To je dobře známá pravda a platí nejen pro správnou funkci srdce nebo ledvin, ale také pro podporu krásné a zdravě vyhlížející pleti. Za kosmetické přípravky na péči o pleť každá z nás často utratí velkou část své měsíční výplaty, na základní pravidla však zapomínáme.
Skladba našeho jídelníčku je to nejjednodušší, co můžeme ve svém životě změnit a nestojí to ani příliš mnoho úsilí. Jenomže jakým způsobem ten jídelníček změnit, to už je otázka obtížnější, zejména v dnešní době, kdy jsou informační kanály zaplaveny nepřeberným množstvím těch nejlepších a nejzdravějších diet, které si však často protiřečí.
To, co se teď považuje za zdravé a nezdravé, se může za dva roky ukázat úplně opačně. Stejně tak se ještě před pár lety světové zdravotní autority dušovaly, že jíst tuk je bezmála tak strašné jako krmit se denně arzenikem. Dnes se ale přichází na to, že bez přísunu tuku se organismus prakticky neobejde a místo něj se na pranýř dostaly sacharidy.
Ve skutečnosti lidský organismus funguje správně pouze za dodržení vyváženého přísunu všech tří makroživin, bílkovin, sacharidů i tuků. Každá z nich má v organismu svůj nezastupitelný význam, i když je pravda, že si jeden ze druhého tělo umí vyrobit, což však tělo zbytečně zatěžuje.
Pro zdraví pokožky, hormonálního systému i ostatních funkcí lidského těla je tedy důležité dodržovat zdravou a vyváženou stravu. Které potraviny se však do ní řadí?
Proteinové potraviny
Bílkoviny neboli proteiny jsou jedním ze tří základních stavebních kamenů lidského těla. Jsou z nich vytvořeny veškeré tkáně, jako svaly, šlachy, kůže a chrupavky. Logicky je tedy jejich dobrým zdrojem jakékoliv maso. Je ale důležité, aby pocházelo z kvalitních chovů, v nichž nejsou zvířata krmena chemikáliemi a hormony.
Dalším zdrojem proteinů jsou luštěniny, různá semena a ořechy a vejce. Zejména vaječný žloutek je nedostižný zdroj celé řady vitaminů a minerálů, včetně železa, vápníku, fosforu, draslíku, cholinu a jódu, které všechny prospívají zdravé funkci a vzhledu pokožky. Jód je navíc klíčový pro správnou funkci štítné žlázy, jejíž poruchy dnes trápí vysoké procento českých žen.
Zdraví prospěšné tuky
Tuky jsou v organismu zapotřebí zejména pro správné fungování hormonálního systému a pro správné vstřebávání v tucích rozpustných vitaminů a minerálů. Zejména právě tuky jsou složkou masivně prospívající zdraví pokožky, neboť na ni se promítá právě hormony obsažené v krvi. Tuky na sebe zároveň váží toxiny, podporuje látkovou výměnu a ničí škodlivé bakterie.
Zejména pro jejich schopnost navazovat toxiny je ale nutný pečlivý výběr původu jak živočišných, tak rostlinných tuků. Jsou-li plné škodlivin z pěstování nebo chovu, rozhodně jimi svému organismu neprospějeme.
Zdravé tuky, které byste do jídelníčku měli zařadit, jsou například vepřové sádlo z biochovů, avokádo, kokosový olej, olivový olej.
Na pozoru se naopak mějte před ztuženými rostlinnými tuky, které obsahují velké množství škodlivých chemikálií.
Zelenina, byliny a ořechy
Rostlinná strava by měla tvořit tři čtvrtiny našeho celkového jídelníčku. Přestože prospěšné jsou všechny druhy zeleniny, přednost bychom měli dát zejména té, která má tmavě zelenou barvu. Obsahuje totiž nejvíce látek, které náš organismus životně důležitě potřebuje. Jsou to třeba různé druhy listových salátů, špenát, brokolice, zelí, okurky. Mimoto jsou to také všechny druhy bylinek, jako je petrželka, koriandr, rozmarýn, bazalka a další.
Barevné druhy zeleniny svým odstínem obvykle napovídají cosi o svém složení. Oranžové druhy například obsahují spoustu beta karotenu, a čím červenější zelenina je, tím více obsahuje cukru. V našem jídelníčku je pro ni samozřejmě prostor, ale v poněkud umírněnějším množství.
Fotografie: Pixabay, Depositphotos