Stravovací návyky, pasterizované, sterilizované a průmyslově zpracované potraviny narušují přirozenou mikroflóru v lidském těle. Ničí se tím i zdraví prospěšné bakterie. Dalším ničitelem mikroorganismů jsou antibiotika, kterým se tu a tam nevyhneme.
Možná jste si už všimli, že při léčbě antibiotiky vás zlobí trávení. Je to tím, že ATB neumí rozlišovat mezi dobrými a špatnými bakteriemi, proto ničí všechny. Právě proto se doporučuje při léčbě antibiotiky užívat také probiotika – živé organismy, díky kterým se obnovuje ve střevech mikroflóra.
Jak probiotika fungují?
Podporují zažívání, posilují imunitu a upevňují zdraví. V zažívacím traktu žijí dobré i špatné bakterie. Pro lidské zdraví je ideální poměr 85 % zdraví prospěšných a 15 % těch nehodných. Probiotika zastávají hned několik klíčových funkcí. Podporují lidskou imunitu (v boji proti virům), dbají na dobrý stav kostí a poskytují pomoc při opravě poškozených tkání. Dokonce se podílejí na produkci hormonu serotoninu. Nedostatek tohoto hormonu se podepisuje na špatné náladě, poruchách spánku, podrážděnosti. Mimo jiné se probiotika podílejí na léčbě akné a ekzémů.
Probiotika a pokožka
Probiotika bojují proti důsledkům stárnutí, kde patří jemné vrásky a pomáhají hydratovat pokožku. Pomohou vám dokonce i tehdy, když to přeženete s opalováním. Už jste možná slyšeli o babských radách, jak si na spálená ramena dát jako první pomoc bílý jogurt anebo kefír. Probiotika dokážou budovat dokonce i kolagen, bojují proti volným radikálům a vyrovnávají pH pokožky. Výtečně se osvědčili také u suché až atopické pokožky.
Účinky probiotik
- Bojují proti virům
- Posilují imunitu
- Pomáhají zlepšit trávení
- Podporují zdraví kostí
- Redukují chuť k jídlu a hmotnost
- Pomáhají při opravě poškozených tkání
- Zlepšují náladu, spánek
- Důležitá role v produkci serotoninu – hormon dobré nálady
- Bojují proti příznakům stárnutí
- Pomáhají při akné a ekzémech
Obrázek: pixabay.com