Autoimunitní onemocnění mohou postihnout kohokoliv. Ohroženější skupinou jsou však tentokrát ženy – podle statistik tvoří až 80 % všech pacientů. Platí, že čím dříve dojde ke správné diagnóze, tím lépe je možné nemoc podchytit a efektivně mírnit jejich příznaky.
Vědci již objevili přes 80 nemocí autoimunního původu. Lze očekávat, že v průběhu několika dalších let toto číslo poroste. Jednotlivé příznaky se různí v závislosti na danou chorobu, avšak některé jsou společné pro většinu z nich. Mezi nejčastější příznaky patří nedostatek energie, únava, zvýšená teplota a zvýšené množství zánětů v těle.
Specifická je i následná léčba. Ta ve velké části případů spočívá v konzumaci léků – nejčastěji těch protizánětlivých, potlačujících imunitní systém či antibiotik. U některých onemocnění se také aplikuje úprava jídelníčku. Z něj se vyřazují sladkosti a smažená jídla.
Zdravotní stav nemocných může výrazně zhoršit i zvýšená míra stresu. Dále je vhodné zbavit tělo toxinů a v neposlední řadě se zaměřit na stav zažívacího traktu – právě na jeho fungování závisí činnost celého našeho imunitního systému.
Mezi stále častěji se objevující autoimunitní onemocnění patří
Roztroušená skleróza
Při tomto onemocnění dochází k útoku imunitního systému na centrální nervovou soustavu. To má za následek snížení schopnosti nervových buněk v oblasti mozku a míchy vzájemně komunikovat. Tento typ autoimunitní nemoci postihuje zejména lidi ve věkovém rozmezí mezi 20 až 40 lety.
Mezi nejčastější příznaky se řadí poruchy citlivosti, problémy s koordinací pohybu, ztráta paměti či zánět očního nervu. Přesto, že povědomí o roztroušené skleróze mají odborníci již přes dvě staletí, dosud se nepodařilo odhalit její přesnou příčinu.
Revmatoidní artritida
Nejčastějším projevem je bolest kloubů v rámci celého těla. Tu má na svědomí nepříjemný zánět, který nejčastěji postihuje klouby kolen, ramen a kyčle. Oproti osteoartróze dochází u artritidy k rychlejšímu rozvoji příznaků. Těmi nejčastějšími jsou únava, horečka a úbytek hmotnosti spojený se snížením chuti k jídlu.
Lupus
Do širšího povědomí veřejnosti dostala lupus americká herečka a zpěvačka Selena Gomez. Ta o svojí diagnóze, s níž se potýká až 1,5 milionu lidí, začala otevřeně mluvit v roce 2015. I zde platí, že mezi pacienty převažují ženy – tvoří až 90 % všech postižených touto nemocí.
Mezi nejčastěji se vyskytující příznaky se řadí bolest hlavy, pocit nepohodlí v oblasti paží a nohou, objevit se může i anémie či namodralost prstů. Lupus nejčastěji postihuje ledviny, srdce, plíce a klouby, projevit se může i na kůži. Z důvodu velkého množství příznaků není snadné toto onemocnění odhalit.
Hashimotův syndrom
Ke vzniku Hashimotova syndromu dochází při napadení štítné žlázy imunitním systémem. Postihnout může dospělé i děti. Projevuje se nepohodlím v oblasti krku, zvýšenou únavou, příbytkem váhy, hormonálními výkyvy, bolestmi svalů či věčně studenými končetinami. Objevit se může i ztráta krátkodobé paměti, vypadávání vlasů či depresivní stavy. Léčba tohoto onemocnění spočívá na hormonální bázi.