Znáte pojem intersticiální cystitida, kterým se označují problémy s močením? Pravděpodobně vám to nic neříká a není divu. O tomto problému se začalo intenzivně hovořit teprve nedávno, a to právě z toho důvodu, že jí začíná trpět stále více a více lidí. Jedná se o chronické onemocnění močového měchýře, které ale není způsobeno bakteriální infekcí, jak je to běžné u normálních zánětů močového měchýře.
Projevuje se úpornou bolestí v malé pánvi, nepříjemnými tlaky v močovém měchýři, nutkáním k častému močení či obtížným vyprazdňováním. Každopádně je to stav, který je velice obtížně slučitelný s běžným fungováním, protože prakticky neustále potřebujete mít přístup k toaletě, neustále vás něco pobolívá a jednoduše není možné si v tomto stavit plnit své běžné povinnosti.
Překvapivé není ani to, že se daleko častěji vyskytuje u žen. Muži jsou z povahy své fyziologie lépe chráněni a tento problém je postihuje jen velmi vzácně.
Proč nemoc vzniká?
Příčiny těchto problémů mohou být různé. Ne vždy se je ale zcela podaří odhalit. Mezi spouštěče onemocnění často patří podráždění močového měchýře například toxickými látkami nebo alergeny, poranění močového měchýře při úraze, dysfunkce svalů pánevního dna, autoimunitní onemocnění jiné povahy, neurologické potíže, poranění míchy nebo dědičné faktory. Jak je patrné, příčiny mohou být různé a u každého pacienta jde většinou o kombinaci více faktorů. Nemoc se může rozvinout v každém věku, ale většinou není příliš typická pro děti.
Jak ji poznáme?
Některé hlavní příznaky již byly zmíněny, ale pojďme si uvést ještě nějaké další:
- chronická pánevní bolest
- bolesti podbřišku nebo dolní části zad
- bolesti pochvy a potíže při pohlavním styku
- velmi časté močení
Většinou se tyto potíže primárně léčí jako zánět močového měchýře a pokud neustupuje, provádí lékař další vyšetření, které mohou potvrdit či vyvrátit tuto diagnózu. Intersticiální cystitida poměrně závažně postihuje i sexuální život pacienta. Sex je pro něj nepříjemný, nezřídka zcela ztrácí milostnou touhu. Někdy se proto doporučuje řešit své potíže i s psychologem nebo sexuologem a hledat opět cestu k obnovení vyváženého sexuálního života, který je uspokojující pro oba partnery. Zřídka mohou nastat i potíže týkající se těhotenství, případně porodu.
Léčba je náročná
Léčbu je samozřejmě nutné řešit pod dohledem lékaře. Prvním krokem je však úprava stravy. Měli byste se zcela vzdát těchto potravin:
- čaj a káva
- bublinkové nápoje
- alkohol
- citrusy a brusinky
- umělá sladidla
- kořeněná jídla
Léčba poté probíhá pomocí terapie vhodnými léčivy, ale ve většině případů je nutné přistoupit i k operačnímu zákroku. Konkrétní řešení však vždy navrhne ošetřující lékař v závislosti na zdravotním stavu pacienta, jeho anamnéze a příčinám onemocnění. Úspěch je však častý a pacienti se většinou vrací do normálního života bez potíží.
Fotografie: iStock