Trápí vás špatné trávení, bolesti žaludku, nadýmání a plynatost? Zácpa nebo průjem jsou u vás na denním pořádku? Takové projevy mohou být způsobeny různými střevními chorobami nebo nesnášenlivostí potravin. Řešení problému není vždy snadné, ale je lépe řešit problém včas, abyste předešli vážným budoucím komplikacím.
Je potřeba navštívit lékaře?
Každý může občas zažít drobné poruchy trávení, třeba po těžkém jídle nebo při nervozitě. Pokud jde o jednorázové epizody s jasnou příčinou, není třeba se ničeho bát, je to zcela normální.
Měli bychom však být ostražití, pokud se naše problémy opakují nebo je doprovází ještě i jiné nepříjemné projevy jako je celková slabost, snížená imunita nebo horečka. V takovém případě byste měli navštívit odborného lékaře, gastroenterologa.
Syndrom dráždivého tračníku
Jedná se o obtěžující a poměrně časté onemocnění trávicího systému. Pokud pociťujeme časté bolesti břicha (křeče, tlak), průjem, plynatost, někdy zácpu a pozorujeme abnormální konzistenci stolice, měli bychom zajít za lékařem.
Tento syndrom doprovází také slabost, problémy s koncentrací či bolesti hlavy. Příznaky způsobené syndromem dráždivého tračníku jsou nepříjemné, mohou dokonce zvyšovat stres a podporovat úzkost či depresi.
Crohnova choroba
Jde o zánět střev, který nebývá tolik častý, ale bohužel ani tuto diagnózu nelze při výše uvedených příznacích vyloučit. Typické jsou opakující se bolestí břicha a velmi špatné procesy trávení. Onemocnění se obvykle objevuje u mladých lidí (ve věku 15–25 let).
Na vině je mutace v genu NOD2 – u takových lidí je pravděpodobnost Crohnovy choroby velmi vysoká. To znamená, že tento stav může být dědičný, a stojí za to podstoupit testování, pokud někdo z vaší rodiny trpěl stejným onemocněním.
Ulcerózní enteritida
Další chronické onemocnění střev, které může být zodpovědné za bolest, plynatost, krvavou stolici a další zdravotní problémy, je ulcerózní enteritida. Nejčastěji se nemoc projevuje ve věku od 15 do 25 let, stejně jako Crohnova choroba.
Nesnášenlivost potravin
Za neustále se opakující plynatost, bolesti břicha, nevolnost a průjem ale nemusí být zdaleka vždy odpovědny jen výše uvedené choroby. Nezřídka bývá důvodem potíží nesnášenlivost některých typů potravin.
Velmi častá je intolerance na laktózu nebo na lepek. Ale nezřídka se dnes vyskytují i reakce na jiné potraviny, například citrusy, ořechy, kakao apod. Pokud se vám nedaří najít příčinu vašich potíží, vyplatí se zvážit testování na alergie.
Je samozřejmě možné pokusit se vypozorovat, co vám dělá špatně, ale je to zdlouhavá a náročná cesta. Při domácím testování navíc nemusíte zachytit všechny problematické potraviny a vaše potíže se zcela nevyřeší. Jakmile budete mít výsledky testů, budete vědět, čemu se ve stravě vyvarovat, a vaše trávení bude moci opět fungovat jako hodinky.