Luštěniny do zdravého jídelníčku rozhodně patří, ale bohužel jsou až příliš často opomíjenou potravinou. Za odmítáním konzumace luštěnin stojí většinou špatné vzpomínky ze školních jídelen a podvědomí lidí, že z nich mají nafouklé břicho a trápí je plynatost. Nadýmavost luštěnin lze však díky správné úpravě minimalizovat. Objevit by se v jídelníčku měly alespoň dvakrát týdně. Ať už jako hlavní jídlo, součást salátu, polévka, pomazánka či namísto zavářky.
Luštěniny obsahují rostlinné bílkoviny, které by měly být v jídelníčku 1:1 s živočišnými. Konzumace pouhých živočišných bílkovin velmi zatěžuje trávení a posouvá organismus kyselinotvorným směrem. Důvodů, proč luštěniny konzumovat je hned několik a my si je dnes představíme.
Pomohou vám s hubnutím
Luštěniny obsahují celé spektrum cenných živin. Ty jsou při hubnutí obzvlášť výhodné. Jsou bohatým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která dokáže na dlouhou dobu způsobit pocit sytosti. Luštěniny mají navíc nízký glykemický index, obsahují velmi málo tuků, ale zato jsou bohatým zdrojem komplexních sacharidů a bílkovin. Pomáhají chránit i budovat svalovou hmotu, což během redukce váhy uvítáte, jelikož svaly patří k spalovačům energie.
Prevence rakoviny
Luštěniny působí jako prevence mnoha civilizačních chorob. Patří sem například rakovina. Je to proto, že obsahují poměrně hodně antioxidantů, které organismus chrání před volnými radikály.
Obsahují hodně vitamínů a minerálů
Vypadávají vám vlasy, trpíte na afty, popraskané koutky, cítíte se unavení, podráždění, trpíte na zácpy? Pak do svého jídelníčku zařaďte luštěniny. Obsahují vitamíny (zejména vitamíny skupiny B) a minerály: hořčík, zinek, draslík, železo, vápník.
- Fazole – podporují zdravé ledviny a jejich stravitelnost usnadní mořské řasy
- Hrách – uklidňuje nervy, posiluje srdce a přispívá k omlazení organismu
- Čočka – bojuje proti chudokrevnosti
- Sója – zpomaluje stárnutí a pomáhá ženám v období klimakteria
- Cizrna – je bohatá na vitamín E a zinek a podporuje růst svalů
Obrázek: pixabay.com