Proč cvičit venku i během zimy? Pomůže vám to zocelit a rychleji zhubnout…

Čím je venku chladněji, tím více lidé inklinují spíš k teplé přikrývce, horkému čaji a pohodlné pohovce. Přitom zima je skvělé období, kdy můžete pěstovat zimní sporty, ale pokud vás zimní sporty nelákají, můžete si jít klidně zaběhat, zacvičit ven anebo si dopřát delší procházku na čerstvém vzduchu. Odborníci dokonce vřele doporučují pobyt venku i v zimě. Díky tomu totiž spálíte více kalorií, než když budete stejnou aktivitu provádět někde uvnitř.

Rozhodnete-li se pro chůzi venku na jednu hodinu, spálíte mnohem více kalorií, než při chůzi na běžeckém páse. Tělo musí totiž vyvinout další energii k zahřátí, nehledě na to, že chůze po nezpevněném povrchu je namáhavější, tudíž i zapojíte více svalových skupin a opět vydáte více energie. Jestliže lyžování není to, co vás láká, klidně si opatřete boby nebo sáně. Mnohdy stačí i hodinová procházka se psem.

Jak sportovat v zimě

Samozřejmě pokud se rozhodnete pro sportování venku i v zimním období, souvisí s tím vhodná obuv a oblečení. Je zbytečné se příliš navlékat. Ti, kdož nemají například s běháním v zimním období zkušenosti dělají chybu, že se hodně obléknou a za 10 až 15 minut jsou propocení. Nebojte se vyběhnout a pocítit v počátcích mírný chlad. Během okamžiku se zahřejete a bude vám teplo. Ovšem pozor, zase to neznamená, že máte jít běhat nalehko. Pokud je vám venku skutečně hodně nepříjemně, bohatě vystačí 15 minutový intenzivní trénink, který je i zdravější, než dlouhé trénování.

Pravidlo tří vrstev

Základem je správné vrstvení, díky němuž se tělo udrží v teple. Doporučovaný je systém tří vrstev. První vrstvu tvoří kvalitní funkční prádlo, jež dokáže transportovat vlhkost od těla, druhá vrstva je zateplovací a prodyšná, aby mohla být vlhkost odváděná, třetí tvoří kvalitní větrovka proti nepřízni počasí: vítr, déšť, sníh apod. Pozor také na únik tepla horní části – důležitá je i čepice, šátek na krku či běžecké tunely. I v zimě je důležité vzít si sebou ven tekutiny, ale nepijte studené nápoje. Spíš něco vlažného. Výtečný je neslazený čaj v termosce. Po příchodu domů se sprchou nepospíchejte. Dejte si třeba 15 minut strečink, a teprve poté vanu či sprchu.

Zdravotní benefity sportování v zimě

  • Posílení imunity

  • Zocelení těla i ducha – opuštění zóny komfortu

  • Spálení více kalorií – rychlejší hubnutí

  • Zlepšení kondice

  • Lepší nálada – zvládnutí sezónní náladovosti

Obrázky:pixabay.com