Proč jsou žíly modré, když je krev červená? Odborníci přišli se zarážejícím vysvětlením

Fotografie: Freepik

Ačkoliv v lidských žilách proudí červená krev, stačí se podívat na své tělo a uvidíte, že většina žil má modrou barvu. Odborníci vysvětlují, proč tomu tak skutečně je.  

To, že je krev červená, si uvědomuje pravděpodobně každý. Málokdo si však klade otázku, proč jsou tedy žíly pod kůží modré – stačí se podívat všude po svém těle a nenajdete žádnou, která by byla skutečně červená. Vědci nyní proto prozradili, co se skutečně skrývá za touto záhadou, pravděpodobně budete překvapeni. Je to naprosto jednoduché, ale těžké si to uvědomit, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Proč jsou žíly modré

Lidské tělo je plné záhad a pravděpodobně nikdo netuší, zda o něm budou někdy vědci vědět skutečně vše. Každou chvíli se totiž objevuje něco nového a překvapivějšího, čím tento nástroj uchvacuje svět medicíny – právě v poslední době se odborníci zaměřují na to, proč jsou žíly modré, když v nich ve skutečnosti proudí červená krev. I když to může znít složitě, odpověď je velmi jednoduchá. Jedná se totiž o pouhý optický klam, ke kterému dochází v důsledku vlnových délek.

Krev bude bez ohledu na to, jakou barvou cévy protéká, vždy červená. Proto je modrá barva žil, která je vidět pod tenkou kůží, pouhým optickým klamem. Je to totiž právě kůže, která rozptyluje více modrého než červeného světla – modré světlo má krátkou vlnovou délku a je mnohem účinněji rozptylováno než jiné barvy světla, jako je červená. To znamená, že většina modrého světla se rozptyluje směrem od vašeho pozorovacího místa a nedostává se zpět k vašim očím. Výsledkem je zdání, že cévy jsou modré.

Křečové žíly nejsou jen vypouklým kosmetickým neduhem. Stojí i za tromboflebitidou nebo otoky nohou

křečové žíly
Fotografie: Pixabay

Krev u živočichů

Lidská krev je červená díky železu, které obsahuje, a za žádných okolností nedokáže změnit svou barvu. V živočišné říši je to však jinak – barva krve některých zvířat se může lišit v závislosti na látkách, které obsahuje. Existují například živočichové, kteří mají v krvi více mědi než železa, což po smíchání s kyslíkem vytváří modrou krev. Krev pijavic poté navíc obsahuje železo, ale v méně koncentrované formě, což dodává jejich krvi zelený odstín.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]