Proč lidské tělo potřebuje cholesterol

Ačkoliv má cholesterol špatnou pověst, možná někoho překvapí, že hraje velmi důležitou roli v naší existenci. Naše tělo si jej přirozeně vyrábí a rozdělit jej můžeme na dva typy: hodný a špatný cholesterol.

Cholesterol je látka vyrobená v játrech, která je životně důležitá. Je možné ho však získat i prostřednictvím potravy. Vzhledem k tomu, že není tvořen v rostlinách, najdete ho pouze v pokrmech živočišného původu, jako jsou maso, vejce a mléčné výrobky. V lidském těle má mnoho důležitých úkolů, mezi něž patří i tyto čtyři:

  • Pomáhá při produkci pohlavních hormonů

  • Je to stavební kámen pro lidské tkáně

  • Pomáhá při tvorbě žluči v játrech

  • Je nezbytný pro syntézu vitamínu D

LDL vs. HDL

Když lidé hovoří o cholesterolu, často používají termíny LDL a HDL. Oba jsou lipoproteiny, což jsou sloučeniny vyrobené z tuku a bílkovin, které jsou zodpovědné za přenos cholesterolu do celého těla v krvi.

  • LDL je lipoprotein s nízkou hustotou, často označován jako špatný cholesterol

  • HDL je lipoprotein s vysokou hustotou označován za hodný cholesterol

Proč je LDL špatný?

LDL cholesterol vede k akumulaci plaku na stěnách našich tepen. Když vznikne tento plak, mohou nastat zdravotní problémy ohrožující člověka na životě. Jednak se mohou cévy zúžit, a také se mohou ucpat sraženinami, které zablokují tok krve, což může způsobit infarkt či mrtvici. Pokud jde o typ LDL  – je vhodné jej udržovat na nízké úrovni.

Proč je HDL hodný?

HDL cholesterol pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém a napomáhá odstraňování špatného LDL cholesterolu z tepen. Transportuje špatný cholesterol zpět do jater, kde je rozložen a vyloučen z těla. Je všeobecně známým faktem, že HDL chrání před mrtvicí a srdečním onemocněním.

Obrázek:pixabay.com