Abyste se vyvarovali přejídání, musíte nejprve pochopit, jaké emoce ve vás tuto potřebu vyvolávají. Nejde totiž pouze o to, že vám něco chutná.
Existuje spousta důvodů, proč můžete mít nutkání sáhnout po určitém jídle, a to od nutkavé chuti na vaši oblíbenou sladkost až po navození vzpomínek na maminčinu domácí kuchyni. Přestože se vám však může zdát, že toužíte po dané potravině pouze kvůli jejím vlastnostem, ve většině případů může mít tato skutečnost co do činění s vašimi emocemi. Je proto důležité pochopit své potřeby a od těch se odrazit dále, protože jen tak se budete moci ochránit před přejídáním, říká doktorka Adrienne Seitz.
Pravda skrývající se pod nutkáním přejídat se
Pokud chutě na jídlo zakrývají hlubší pocity, jejich potlačování váš problém nevyřeší – podle přehledu z roku 2020 potravinová deprivace dokonce zvyšuje chuť na potraviny, kterým se vyhýbáte. Tyto chutě jsou podmíněnou reakcí vyvolanou spíše naučenými podněty než nedostatkem živin nebo energie. To ovšem znamená, že je lze odnaučit.
I když se nedá říci, o jaké podněty se přesně jedná, ve většina případů jde o emocionální podtext. „Kořeny problému leží v podvědomí a obvykle je to strach z něčeho – například z toho, že nejste milovaní, že si něco nezasloužíte, nebo také pocit, že nemáte svůj život pod kontrolou,“ dodávají. Abyste se z této smyčky dostali, měli byste začít naslouchat svým touhám – a právě s tím vám pomohou níže uvedené způsoby.
Rozpoznejte své chutě
Je zcela přirozené, že máte čas od času chuť na určité jídlo. Avšak namísto potlačování, ignorování nebo okamžitého uspokojování této touhy se zkuste zamyslet nad daným pocitem chuti a rozpoznat ho. Jedná se totiž o signál, který vám dává nahlédnout do toho, co si vaše tělo žádá.
Zkuste potlačit chutě
Jakmile rozpoznáte své touhy, snažte se vnímat, v jaké části vašeho těla se nachází. Můžete si například všimnout, jaké vzpomínky nebo pocity se s ní objevují, a přitom se ptát sami sebe, odkud tato touha pochází – rozhodně se ji však nesnažte uspokojit ihned. Nechte všechny informace přirozeně vyvstat a poté se zamyslete, zda lze pocit touhy uspokojit nebo zmírnit jiným způsobem, jako například:
- vypitím trochy vody,
- procházkou v přírodě,
- hovorem s přáteli,
- teplou sprchou nebo koupelí,
- hraním si s domácími mazlíčky.
Poté, co se pokusíte vyzkoušet tyto způsoby, možná zjistíte, že potřeba konkrétního jídla, po kterém jste toužili, není již tak intenzivní. To může naznačovat, že ve skutečnosti vůbec nepocházela z hladu, ale emočního vypětí.
Vyzkoušejte břišní meditace
Abyste se vyhnuli přejídání, můžete také vyzkoušet břišní meditaci. Jedná se o proces návratu ke svému tělu, zejména k břichu a dechu, který vás vrátí do současného momentu teď a tady, přičemž dokáže potlačit přicházející chutě. Provedete ji následovně:
- Uvědomte si pocity ve svém břiše – mohou to být pocity znecitlivění, prázdnoty, plnosti, mravenčení, tepla nebo čehokoliv jiného.
- Zatímco se budete soustředit na pocity v břiše, začněte počítat svůj dech. To pomáhá zabránit bloudění mysli – kdykoliv dojdete k číslu sedm, začněte znovu od jedničky.
- Jakmile budete mít pocit, že jste v kontaktu s pocity v břiše, vžijte se do toho, zda byste ještě chtěli jíst – obě možnosti jsou v pořádku.
- Pokud si však dovolíte jíst to, na co jste zrovna měli chuť, snažte se to všemi silami vychutnat!
Zdroj: Healthline