Podle odborníků je konzumace potravin během nočních hodin zdraví nebezpečná. Podívejte se, na co si dát největší pozor.
Pokud si rádi pochutnáváte na večeři pozdě večer nebo často nedokážete odolat půlnočním svačinkám, měli byste začít rychle jednat. Konzumace potravin v nočních hodinách totiž přináší pouze negativní účinky, které ohrožují jak váš spánek, tak i vaše zdraví. Naštěstí však lze těmto problémům předejít, a to velmi jednoduše. Podívejte se, na co byste si měli dát největší pozor, a zakročte ještě dnes, radí lékařka Grant Tinsley.
Proč nejíst pozdě večer
Výzkum japonských vědců zabývajících se diabetem 2. typu přinesl informace o tom, že konzumace potravin během nočních hodin vede k postprandiální hyperglykémii. To znamená, že játra diabetiků nepřestanou po jídle produkovat cukr, což vede k jeho vyšší hladině. Existují však i další problémy spojené s pozdními svačinkami. Jsou to zejména:
- noční metabolické změny,
- reflux kyseliny nebo pálení žáhy,
- přibývání na váze a obezita,
- metabolické problémy,
- vysoká hladina cukru v krvi,
- snížená funkce metabolismu.
Odbornice na výživu Ami Hess-Fischlová však říká, že postprandiální hyperglykémií mohou trpět i lidé, kteří cukrovku nemají. Způsobit ji totiž dokážou také některé léky a nemoci, včetně beta-blokátorů, steroidů a bulimie. Příznaky vysoké hladiny cukru v krvi mohou zahrnovat například zvýšenou žízeň a/nebo hlad, časté močení a cukr v moči.
Upravte si svůj jídelníček
Pokud jíte pozdě večer, pravděpodobně jste již během spánku či po probuzení pocítili některé negativní účinky, které tento návyk přináší. Odborníci proto doporučují, abyste poslední jídlo dne stihli spořádat před západem slunce. Pokud totiž budete dodržovat správný stravovací režim, můžete také získat velké zdravotní benefity. Těmi jsou například kvalitnější spánek, zvýšená energie a vytrvalost, nebo dokonce odstranění přebytečných tuků.
Průměrný člověk se stravuje přibližně 15 hodin denně, tedy od snídaně do posledního doušku před spaním. Podle vědeckých poznatků je však omezení této doby tím nejlepším způsobem, jak získat energii a zlepšit svůj spánek. V současné době tak například stále více lidí přechází na tzv. přerušovaný půst, kdy člověk 16 hodin drží hladové okno a poté může 8 hodin konzumovat potraviny.
Zůstaňte stateční a nenechte se ovlivnit
Je to právě lidská vůle, kterou musíte neustále posilovat, abyste žili zdravý život. Konzumace potravin během nočních hodin je většinou založená na tom, že jste dostali na něco chuť. Měli byste proto zůstat stateční a nenechat se tímto špatným nutkáním ovlivnit. Nikdo vás nekrmí násilím. Každý nákup potravin a každé rozhodnutí o tom, co budete jíst, je čistě pod vaší kontrolou. To však také znamená, že jste plně zodpovědní za tu část svého zdraví, která závisí na tom, kdy a co jíte. Jednoduše se tak vzdejte nočního mlsání.
Zdroj: Healthline