Pokud se neustále probouzíte uprostřed noci, měli byste rychle zpozornět. Za problémem totiž mohou stát potíže, které mají negativní dopad na zdraví.
Pokud se neustále probouzíte uprostřed noci a nejde vám ihned znovu usnout, může to mít hned několik důvodů, a to včetně přílišného stresu nebo základních zdravotních potíží. Je proto důležité, abyste problém nenechali bez povšimnutí a rozhodli se ho co nejdříve vyřešit – chronická nespavost či nedostatečný odpočinek zvyšují riziko vzniku řady závažných onemocnění, včetně srdečního infarktu či mozkové mrtvice. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak si pomoci, a ochránit se tak před potenciálním nebezpečím, říká doktor Meir Kryger.
Stres
Pokud jste se setkali s probouzením se uprostřed noci poprvé, měli byste se nejprve zamyslet nad tím, zda není příčinou problému přílišný stres. Pokud se totiž potýkáte s nadbytkem stresu, tělo má tendenci aktivovat sympatický nervový symptom, což může vést k náhlému probuzení uprostřed nočního odpočinku. V tomto případě je také běžné, že pacienti pociťují zvýšenou srdeční frekvenci a krevní tlak – tyto tělesné změny mohou navíc ztížit opětovné usnutí.
Stárnutí
Stárnutí hraje ve spánku velkou roli – s přibývajícím věkem se totiž mění i spánkové cykly, například vlivem užívání některých léků nebo onemocnění, které ovlivňuje spánek. Stejně tak dochází u každého člověk postupem času ke snížení kvality odpočinku, což vede k větší náchylnosti probuzení se vlivem vnějších faktorů, jako je hluk a světlo.
Užívání léků
Existuje mnoho léků, které narušují noční spánek. Patří mezi ně především:
- antidepresiva,
- beta-blokátory,
- kortikosteroidy,
- volně prodejné léky proti nachlazení,
- diuretika.
Pokud máte podezření, že vás některý z výše uvedených léků budí uprostřed noci, poraďte se se svým lékařem – možná budete moci vyzkoušet jiný prostředek pro své onemocnění nebo praktikovat úpravy životního stylu, které podporují kvalitnější spánek.
Další zdravotní potíže
Mezi další zdravotní potíže, které mohou ovlivňovat váš spánek a způsobovat probouzení se uprostřed noci, patří:
- Spánková apnoe, která způsobuje, že během spánku přestáváte dýchat.
- Gastrointestinální refluxní choroba, jež způsobuje pálení žáhy nebo zažívací potíže.
- Artritida, typ zánětu, který způsobuje silnou bolest kloubů.
- Syndrom neklidných nohou
- Deprese, porucha nálady, při níž pocity smutku, ztráty nebo hněvu narušují váš každodenní život.
- Neuropatie, při které dochází k pocitu brnění v rukou a nohou.
- Zvětšená prostata, jež vede k častější potřebě močit.
- Příznaky menopauzy, včetně nočního pocení nebo návalů horka.
Pokud máte podezření, že trpíte některým z těchto stavů, raději kontaktujte svého praktického lékaře, který vám pomůže s diagnostikou a následnou léčbou.
Volba životního stylu
Příprava na kvalitní spánek je velmi důležitá a jeho nedodržování může vést k mnoha zdravotním problémům. Abyste lépe spali, měli byste se vyhýbat některým faktorům, které ovlivňují noční odpočinek, včetně:
- dívání se na obrazovku počítače nebo mobilního telefonu v době před spaním,
- pití alkoholu nebo kofeinu před spaním,
- konzumace jídla před spaním,
- konzumace kořeněných jídel ve večerních hodinách,
- kouření,
- spaní na místě, které není vhodné pro spánek,
- příliš pozdního spánku během dne,
- nedostatečného pohybu.
Změna těchto návyků může váš spánek výrazně zlepšit.
Zdroj: Healthline