Některé zdravotní stavy a užívání určitých léků může vést ke snadnější tvorbě modřin na vašem těle. Pokud se s problémem potýkáte i vy, rozhodně ho neignorujte.
Modřiny jsou běžnou součástí života a nejčastěji se začínají tvořit, když se poraníte nebo narazíte na tuhý předmět. V takovém případě totiž dochází k poškození malých krevních cév, což následně vede ke krvácení v kožní tkáni a zabarvení dané oblasti do modra. V některých případech se však mohou objevovat příliš často, což může odkazovat na nebezpečné zdravotní stavy – nebo také vedlejší účinky některých léků, říká doktorka Megan Soliman.
Častá tvorba modřin
Modřiny se častěji tvoří především u starších dospělých, jejichž pokožka již není tak pružná a začíná se v důsledku ztráty tukové vrstvy ztenčovat – právě ta totiž chrání cévy před nebezpečným poškozením. Příznak se však může objevovat také v důsledku užívání některých léků, které chrání tělo před tvorbou krevních sraženin. Stejně tak mohou za problémem stát i nesteroidní protizánětlivé léky, jež tlumí bolest, a také některé typy steroidů.
Je lepší si však dát pozor i před některými doplňky stravy, které mohou ovlivňovat to, jak je vaše krev řídká. Mezi ty patří především rybí tuk, česnek, ginkgo biloba, ženšen a třezalka tečkovaná. Pokud tyto produkty ani žádné jiné léky nekonzumujete, mohla by být častější tvorba modřin důsledkem některých onemocnění a zdravotních stavů – to, jak často se objevují, totiž závisí především na zdraví jater a kostní dřeně. Nejčastěji se může jednat o následující problémy:
- Hemofilie A, kterou nejčastěji způsobuje absence nebo defekt koagulačního proteinu nazývaného faktor VIII. Tento stav však lidi postihuje velmi vzácně a doposud na něj nebyl vynalezen lék.
- Hemofilie B, ke které vede absence nebo defekt koagulačního proteinu nazývaného faktor IX, což je další typ proteinu, jenž napomáhá srážení krve.
Krevní sraženina je nepřítelem zdravých žil. Svou neplechu doprovází i změnami v dechu a zraku
- Von Willebrandova nemoc, která je důsledkem genetické mutace. Stejně jako v předchozích případech, tělo při ní postrádá typ proteinu, jenž napomáhá srážení krve.
- Nízký počet krevních destiček, které se shlukují a vytváří sraženiny bránící výtoku krve pod kůži a do tělesných orgánů. Pokud jich nemáte dostatek, může to způsobit vážné problémy, včetně snadnější tvorby modřin.
- Chemoterapie, která ovlivňuje počet krevních destiček.
Dále pak mohou k tomuto problému přispívat onemocnění, jako je leukémie, cirhóza jater, aplastická anémie a myelodysplazie.
Zdroj: Healthline, Healthline