Pokud se každý den probouzíte během noci, možná je na vině tento problém. Na pozoru by měly být především ženy.
Problémy se spánkem trápí v současné době velkou část lidí. Přispět k nim přitom může celá řada příčin, a to zejména co se týká nadměrného stresu, úzkostí a cvičení v pozdějších hodinách. Nejčastěji však bývá na vině jiný faktor, který se dle lékaře Meira Krygera týká především žen ve starším věku – menopauza. Tento stav může být v mnoha případech velmi intenzivní a je spojován s dalšími nepříjemnými příznaky.
Nespavost má co dělat s menopauzou
Menopauza je pro ženy obdobím velkých změn. Jedná se totiž o stav, který je spojen s výkyvy hladin hormonů a spolu s nimi se pojí i různé emoce. Nové studie navíc ukázaly, že jakmile se u ženy začne projevovat, bývá na místě občasná nespavost či náhlé probouzení během noci, a to až v 75 % případů. Většina pacientek přitom zaznamenává stejný čas, tedy 3:29 ráno. Pokud je to tedy i váš případ, bohužel tuto skutečnost budete muset přijmout.
Některé ženy se snaží proti neustálému probouzení a dalším problémům bojovat. Ačkoli není vhodné užívat návykové léky, pomoci mohou bylinné doplňky stravy či čtení oblíbené knihy před spaním. Hlavní je totiž udržet mysl v klidu během noci a příliš ji nezatěžovat, abyste si mohli dostatečně odpočinout. Pokud ani to nepomůže, bohužel bude na místě dle webu Healthline konzultace s odborníkem.
Na tohle se vás vaše tělo snaží upozornit, pokud často během noci potřebujete močit
Pokud by se totiž problém zhoršoval, mohlo by to výrazně ovlivnit kvalitu vašeho každodenního života. Nespavost navíc přispívá k řadě dalším nebezpečným problémům, jako jsou kardiovaskulární onemocnění nebo psychické problémy, včetně demence. Obecně je lékaři doporučováno spát minimálně sedm až osm hodin denně. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak se zbavit nepříjemné bolesti kloubů.