Horkou vodu po ránu pili již tibetští mniši, kteří byli známí svým apelem na tradiční medicínu. Nyní se ukázalo, že návyk skutečně podporuje zdraví.
Dostatečné pití vody je obecně velmi důležité pro udržení zdravé životosprávy. V opačném případě byste se totiž mohli potýkat s řadou nepříjemných problémů, jako je například bolest hlavy. Pokud však navíc chcete podpořit svůj organismus, rozhodně se podle lékařky Jillian Kubala vyplatí pít horkou vodu, a to ihned po ránu. Dodržováním tohoto návyku si zajistíte pevné zdraví a podpoříte své tělo.
Pití teplé vody po ránu
Čistá voda je podle starých Tibeťanů jediným zdrojem života a klíčem k dlouhověkosti. I samotné tělo je tvořeno z 60 až 80 % této z zázračné tekutiny, což svědčí o tom, jak je pro lidské zdraví nezbytná. Každý by proto měl vždy pít její dostatečné množství, a to kdykoli během dne. Obzvláště důležité je také pít vodu ihned po ránu, což vám pomůže nastartovat den a dodat dostatek energie na vykonávání úkolů po celé dopoledne.
Nejlépe ovšem uděláte, když ihned po probuzení budete pít teplou vodu, nikoli studenou – neměla by být však příliš horká, postačí ji zahřát zhruba na 40 až 45 stupňů Celsia. Pokud byste naopak zvolili studenější variantu, spíše byste si uškodili. Tělo se totiž po ránu probouzí a nadměrné množství chladu by ho mohlo šokovat a rozhodit. Sklenice teplé vody nalačno naopak uhasí živel ohně v žaludku a pomůže tělu se vypořádat s bakteriemi, které se v něm přes noc nahromadily. Díky tomu se podle doktorky Deborah Weatherspoon můžete dožít delšího věku.
Nadměrné zadržování vody je zbytečnou nepříjemností. Lze se ho zbavit i pitným režimem a pohybem
Úžasné zdravotní přínosy návyku
Ájurvédská medicína navíc říká, že sklenice teplé vody ihned po probuzení pomáhá zmírňovat migrény, snižuje vysoký krevní tlak a chrání tělo před anémií, obezitou a dalšími nemocemi. Stejně tak tímto způsobuje předejdete tvorbě hlenu, který se tvoří v žaludku během ranních hodin a zpomaluje trávení (ten mimo jiné studená voda zvyšuje a problém tak zhoršuje), nastartujete svůj metabolismus a detoxikujete tělo přes kůži a lymfatický systém.
Vyhýbat byste se měli pití horké vody na plný žaludek, což by naopak mohlo uvolnit svaly trávicích orgánů a rozhodit kyselino-alkalickou rovnováhu těla. Po vypití nápoje na lačný žaludek je také dobré počkat alespoň 20 minut, než si dáte snídani. To je dostatečný čas na to, aby tělo dokázalo tekutinu vstřebat a získat z ní maximální účinek. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o příznacích nebezpečné dehydratace.