Nohy jsou namáhanou částí těla, protože nesou veškerou naši váhu a jsou nám oporou po celý den. Problémy s nimi jsou zřejmým příznakem celkového zdravotního stavu.
Bývá celkem běžné, že si lidé s přibývajícími léty stěžují na různé zdravotní problémy. Bolesti nohou patří mezi ty nejčastější. Pokud vás ovšem při chůzi chytají křeče, které vás nutí se zastavit nebo se na vašich nohách objevují náhlé změny, měli byste zpozornět. Tyto příznaky totiž mohou signalizovat postižení tepen v dolních končetinách nebo mohou poukazovat na další onemocnění, říká lékařka Meredith Goodwin.
Studené nohy
Pokud máte neustále studené nohy, může to být důsledek špatného prokrvení. Špatný krevní oběh je často spojen s kouřením, vysokým krevním tlakem nebo srdečními problémy. Poškození nervů v důsledku nekontrolované cukrovky může také způsobit studené nohy. Dalšími možnými příčinami jsou hypotyreóza a anémie. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili případný základní problém.
Bolest nohou
Když po náročném dni pocítíte bolest nohou, nejspíš budete vinit své boty. Bolest, která není způsobena dvanáctibodovými patami, však může být způsobena stresovou zlomeninou, což je malá prasklina v kosti. Možné příčiny jsou velmi intenzivní cvičení, sporty s vysokými vibracemi (např. basketbal) a běh na dlouhou trať. Oslabení kostí v důsledku osteoporózy zvyšuje riziko těchto úrazů.
Bílé, červené a modré prsty
Pokud trpíte Raynardovým syndromem, můžete si všimnout, že vaše prsty mění odstín z normálního na bílý, pak na modrý, červený a opět na normální. Příčinou je náhlé zúžení tepen, které se nazývá vazospasmus. Stres nebo změny teploty mohou vyvolat tyto vazospazmy, jež obvykle nevedou k dalším zdravotním problémům. Tento syndrom může být také spojen s revmatoidní artritidou, Sjögrenovým syndromem nebo problémy se štítnou žlázou.
Bolest paty
Nejčastější příčinou bolesti pat je tzv. plantar fasciitis, zánět plantární fascie. Bolest může být nejintenzivnější, když se probudíte a při vstávání tlačíte na patní kost. Dalšími příčinami mohou být artritida, namáhavé cvičení, špatně padnoucí obuv a zánět šlach. Mezi vzácnější příčiny patří kostní ostruhy v dolní části nohy, zánět, zlomenina nebo nádor v kosti.
Tažení nohou
Někdy je prvním příznakem problému změna způsobu chůze – širší chůze nebo mírné tahání nohou. Příčinou může být pomalá ztráta normálního citu v chodidlech způsobená poškozením periferních nervů. Přibližně 30 % těchto případů je spojeno s cukrovkou. Poškození nervů může být způsobeno také infekcí, nedostatkem vitamínů a alkoholismem. V mnoha případech nikdo neví, co toto poškození způsobilo.
Změna tvaru prstů
Při tzv. klávesové akupulopatii se mění tvar prstů na nohou (a často i rukou). Nehty jsou v horní části kulatější a směrem dolů zahnuté. Nejčastější příčinou tohoto stavu je plicní onemocnění, i když může být způsoben také onemocněním srdce, jater a trávicího traktu nebo některými infekcemi. Někdy se vyskytuje v rodině bez základního onemocnění.
Oteklé nohy
Obvykle se jedná o dočasné potíže způsobené stáním nebo nehybností, jako v případě dlouhých letů, a zejména u těhotných žen. Naopak pokud otoky nohou nemizí, může to být známkou vážného zdravotního stavu. Přetrvávající otoky nohou mohou být způsobeny špatným krevním oběhem, problémy v lymfatickém systému nebo přítomností krevní sraženiny. Mezi další faktory patří poruchy ledvin nebo nedostatečná činnost štítné žlázy.
Pálení nohou
U diabetiků s poškozením periferních nervů je častý pocit pálení nohou. Může být také způsoben nedostatkem vitamínu B, „atletickou nohou“, chronickým onemocněním ledvin, špatným prokrvením nohou (periferní arteriální onemocnění) nebo hypotyreózou.
Špatná hojivost ran
Vředy na nohou, které se nehojí, jsou hlavním varovným příznakem cukrovky. Diabetes může ovlivnit citlivost nohou, krevní oběh a normální hojení ran, takže i obyčejný puchýř může způsobit problém. Tyto vředy jsou také náchylné k infekcím. Diabetici by si měli denně umývat a sušit nohy a kontrolovat, zda na nich nemají vředy. Pomalé hojení ran na nohou může být také způsobeno špatným krevním oběhem v důsledku onemocnění, jako je periferní arteriální onemocnění.
Bolest palce u nohy
Dna je hlavní příčinou náhlé bolesti palce u nohy, kterou obvykle doprovází zarudnutí a otok. Jedním z viníků tohoto stavu je také osteoartróza. Pokud je kloub ztuhlý, může to být způsobeno ztuhlostí palce u nohy (hallux), což je komplikace artritidy, při níž vzniká bolestivá ostruha v kosti. Pokud se jedná o sportovce, je velmi pravděpodobné, že bolest je způsobena podvrtnutím 1. metatarzofalangeálního kloubu, což je stav způsobený poškozením vazů obklopujících kloub.
Zdroj: Healthline