Nejrůznější kardiovaskulární choroby dnes patří k nejčastějším civilizačním nemocem, zároveň jsou také jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Nejen z tohoto důvodu se tak vyplatí o své cévy správně starat. Jednou z možností je zařadit do svého jídelníčku potraviny, u kterých byl prokázán pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, další možností je konzumace nejrůznějších doma připravených nápojů z léčivých bylinek.
Potraviny, které prospívají našim cévám
Jednu z nejzdravějších potravin pro naše cévy představují tučné mořské ryby, zejména losos a tuňák. Důvodem je jejich vysoký obsah omega-3-mastných kyselin, které snižují riziko vzniku srdečních arytmií a zároveň mají schopnost „rozpouštět“ nebezpečný cholesterol v našich cévách.
Také nejrůznější semínka, dýňová, slunečnicová, lněná, obsahují zdraví prospěšné omega-3-mastné kyseliny a rovněž velké množství hořčíku a zinku, které jsou důležité pro správnou funkci srdce. Podobně kardiovaskulárnímu systému prospívá také konzumace ořechů, mandlí a pistácií. Malá hrst ořechů každý den snižuje cholesterol a omezuje zánět v cévách. Kromě toho ořechy snižují rovněž riziko vzniku cukrovky.
Pokud jde o nápoje, cévám prospějete pravidelným pitím zeleného čaje, který snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu v krvi, čímž tak přispívá ke snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob.
Odvar z bobkových listů
Kromě těchto potravin můžete využít i léčivou sílu některých bylinek a koření, u nichž byl pozitivní vliv na cévy prokázán. Konzumace nejrůznějších odvarů a nálevů může být nejen účinnou prevencí před kardiovaskulárními chorobami, ale pomáhá také při jejich léčbě. Jednou z možností je odvar z bobkových listů.
Bobkové listy zná většina z nás jako koření, které nejčastěji využíváme při přípravě omáček, polévek či nakládání okurek. Bobkové listy mají i velmi pozitivní účinky na naše zdraví, konkrétně na cévní soustavu. Příprava odvaru je velmi jednoduchá, stačí pěr bobkových listů přelít trochou vroucí vody a následně vařit na mírném ohni po dobu pěti minut. Nakonec odvar přecedíme a užíváme třikrát denně několik doušků po dobu tří dní.
Nálev z květů jetele
Pokud máte na zahradě jetel, můžete jeho květy využít pro přípravu speciálního léčivého nálevu. Stačí natrhat sklenici květů jetele a následně květy zalít vodkou. Nechte květy ve sklenici louhovat po dobu dvou týdnů. Následně směs přeceďte a užívejte jednu čajovou lžičku směsi denně po dobu jednoho měsíce. Doporučuje se její přidání do malého množství čaje či vody.
Kašička z česneku a citronu
Pozitivní vliv na zdraví cév má také česnek a citrony. Speciální směs lze připravit z rozdrcené hlavičky česneku a dvou citronů i s kůrou. Vzniklou kaši přelijte horkou vodou a pozvolna vařte na mírném ohni po dobu dvou dní. Následně směs přefiltrujte a užívejte jednu polévkovou lžíci směsi po dobu dvou týdnů.
Úvodní Fotografie: Freepik