Ačkoliv je zánět přirozenou reakcí organismu na nějaké jeho poškození, v některých případech je lepší ho potlačit. Zjistěte, jak to hravě zvládnete s vybranými potravinami.
S touto normální a ochrannou funkcí těla se za svůj život setkal snad každý z vás. Zánět se rozvíjí při poranění organismu – laicky řečeno, bílé krvinky bojují s infekcí (bakteriemi, viry) a pomáhají zhojit poranění. Pokud zánět trvá jen pár dní, označuje se jako akutní a v podstatě ho vítáte. Ovšem když akutní zánět přejde do chronického zánětu, stává se z něj problém. Zjistěte, které protizánětlivé a zcela přírodní potraviny si s ním poradí raz dva, radí lékař Atli Arnarson.
Zánět má v lidském organismu klíčovou roli
Zánět se řadí mezi fyziologické reakce lidského organismu na poškození některé tkáně. V podstatě zastává obrannou funkci, avšak v některých případech může organismus poškozovat. Jedná se o rozvoj chronického zánětlivého procesu. Zánětlivá reakce probíhá nejprve v místě poškození, později vyvolává odezvu celého organismu. Cílem zánětu je lokalizovat poškození, eliminovat šíření patogenů a stimulovat přirozenou imunitní odpověď, po níž následuje zhojení rány.
V průběhu systémové odezvy celého organismu můžete pociťovat horečku, silnou bolest, zrudnutí v místě poranění, otok apod. Pokud se tomuto chcete vyhnout, pravděpodobně sáhnete po protizánětlivých prostředcích. Kromě těch, které si můžete zakoupit v lékárně, existují jejich přírodní alternativy. Jedná se především o různé byliny, koření a vybrané druhy potravin. Ty obsahují fytochemikálie, které nahrazují syntetické protizánětlivé přípravky.
Přírodní alternativy protizánětlivých léčiv
Asi nejznámějším přírodním pomocníkem, který bojuje proti zánětu, je cibule. Obyčejná žlutá kuchyňská cibule blokuje rozvoj zánětů, ale zároveň snižuje i hladinu cholesterolu a prý je i prevencí proti rakovině. Jinou potravinou je mrkev – ta je bohatá na karotenoidy, což jsou antioxidanty chránící buňky proti volným radikálům a posilující imunitu. Mrkev rovněž přispívá ke zmírnění zánětů.
Dalším přírodním protizánětlivým prostředkem je skořice. Ta sama o sobě prokazatelně zmírňuje záněty, eliminuje bakterie a rovněž napomáhá udržení optimální hladiny cukru v krvi. Dalším kořením je zázvor, který v posledních letech obrovsky získal na popularitě. Nejenže efektivně bojuje proti zánětům, ale rovněž zmírňuje bolesti kloubů, působí jako prevence proti rakovině a zabraňuje škodlivému působení volných radikálů.
Za zmínku stojí jistě i ananas, jenž skvěle pomáhá při léčbě svalových zranění či natažení. Podle novějších studií dokáže dokonce ulevit od projevů artritidy. Protizánětlivě působí i olivový olej nebo kurkuma. Kurkuma obsahuje kurkumin, který má protizánětlivé účinky. Kromě toho toto koření zmírňuje i chronické bolesti. V neposlední řadě je důležité zmínit lněná semínka a rybí tuk. Obě potraviny jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě.
Zdroj: Healthline